بسیاری از مواد ضدعفونی‌کننده خانگی وعده می‌دهند که 99درصد از میکروبها را نابود خواهند کرد اما شاید برخی از ما به منظور اثرگذاری ماده ضدعفونی‌کننده، به سرعت مشغول نظافت شویم.
از زمانیکه ویروس کرونا به یک تهدید تبدیل شد، اکثر ما کار‌های بسیاری برای نظافت خانه انجام می‌دهیم، تقریباً هرچیزی که به چشم می‌آید را اسپری کرده و پاک می‌کنیم، مخصوصاً سطوح پرتماس مثل دستگیره‌‌های در و دسته‌‌های شیرتوآلت.

اما بسیاری از ما عادت داریم تا سطح را به سرعت اسپری کنیم و به دنبال آن یک یا دو دستمال مرطوب روی آن بکشیم که احتمالاً به این محصول فرصت کافی برای اثرگذاری نمی‌دهیم. وقتی لیبل محصولات ضدعفونی‌کننده را با دقت می‌خوانید، کاملاً گیج می‌شوید. چند نفر اعلام کرده‌اند که دستوالعمل‌ نوشته‌شده روی لیبل ضدعفونی‌کننده‌‌ها و اسپری‌‌‌‌‌ها از نظر ماندن روی سطح برای کشتن میکروبها مختلف است، از 30 ثانیه تا چهار دقیقه یا حتی به مدت 10 دقیقه. از همه مهم‌تر، در بعضی از لیبل‌‌ها توصیه می‌شود که قبل از استفاده از مادۀ ضدعفونی‌کننده، نظافت را انجام دهید.

پس روش صحیح نظافت کدام است؟ ما با متخصصان بیماری‌‌های عفونی و میکروبیولوژیست‌‌هایی که محصولات پاک‌کننده را مطالعه و آزمایش کرده‌اند، صحبت کردیم تا پرسش‌‌های شما راجع‌به نظافت در دوران ویروس کرونا را پاسخ داده باشیم. نکته آخر: چه شما نگران ویروس کرونا باشید چه سایر میکروبها که در خانه‌هایمان کمین کرده‌اند، برای آنکه مادۀ ضدعفونی‌کننده کار خود را انجام دهد، اکثراً خیلی سریع مشغول به تمیزکاری می‌شوید.
دراینجا صحبت‌‌هایی ازجانب کارشناسان مطرح شده است.

برای آنکه ماده ضدعفونی‌کننده میکروبها را نابود کند، چه مدتی نیاز است؟
شما احتمالاً باید خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید برای باقی‌ماندن ماده ضدعفونی‌کننده روی سطح زمان بگذارید.
دکتر اَندریو جانوفسکی، آموزش‌یار بیماری‌‌های عفونی کودکان از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه واشنگتن در بیمارستان کودکان سنت‌ لوئیس می‌گوید، «هرچه زمان بیشتری برای ماندن این ماده بگذارید، بهتر است. این کاری است که من در خانه انجام می‌دهم: اگر به شی‌ای اسپری بزنم و آنرا پاک کنم، تقریباً یک دقیقه‌ای منتظر می‌مانم.»

برای آنکه بفهمید چه مدت زمان پیشنهادی برای محصولی خاص درنظر بگیرید، لیبل آنرا کنترل کنید. این راهنما می‌تواند از مدت 30 ثانیه تا چند دقیقه قبل از پاک‌کردن درنظر گرفته شود. دقت کنید که برخی محصولات مدعی رعایت اصول بهداشتی هستند، به این معنی که به جای ویروس، سطح باکتریایی مشخصی را کاهش می‌دهند. ادعای این مادۀ ضدعفونی‌کننده به معنی نابودی یا غیرفعال‌شدن هم باکتری و هم ویروس درج شده روی لیبل است.
حتی پاک‌کننده‌‌ها با برند یکسان هم مدت تماس متفاوتی دارند
چرا مدت تماس پیشنهادی تا این اندازه متفاوت هستند؟ این موضوع بستگی به باکتری و ویروسی دارد که آن محصول ادعای نابودی‌اش را دارد. برای مدعی‌بودن در زمینۀ مواد ضدعفونی‌کننده، محصول باید یک رشته آزمایشات دقیق که توسط آژانس‌‌های نظارتی کشور تنظیم شده، پشت سربگذارد. متخصصان برای آزمایش مادۀ ضدعفونی‌کننده، سطح را با دوز بالایی از موجود موردتحقیق می‌پوشانند. سپس سطح را با مادۀ ضدعفونی‌کننده خیس می‌کنند و می‌گذارند مدتی قبل از آزمایش روی آن بماند تا مشخص کنند که آیا این موجودات زنده باقی می‌مانند یا خیر. در واقع، این آزمایشات به دلیل استفادۀ زیاد از میکروب، جزء بدترین سناریو‌ها به حساب می‌آید- حدود 100000 موجود در هر سانتی‌متر- که خیلی بیشتر از موارد یافت‌شده در محیط خانه می‌باشد. دکتر دیوید وِبِر، استاد پزشکی و ایپدمیولوژی در دانشگاه کارولینای شمالی چَپِل‌هیل می‌گوید، «دراکثر سطوح عمومی خانه و بیمارستان کمتر از 100 موجود در هر سانتی‌متر مربع وجود دارد.»

چرا لیبل می‌گوید که سطوح بایستی قبل از استفاده از مادۀ ضدعفونی‌کننده تمیز شود؟ واقعاً دوبار باید تمیز کنم؟

اگر خرده‌ریزه‌‌ها، دوده یا غذای فاسد روی سطح باشد، آن‌وقت جواب مثبت است شما باید قبل از استفاده از مادۀ ضدعفونی‌کننده بقایا و کثیفی‌‌ها را بزدایید.
دکتر وِبِر، کسی که به شرکت PDI (تولید‌کنندۀ مواد ضدعفونی‌کننده) مشاوره ارائه کرده، می‌گوید، «برای آنکه مادۀ ضدباکتریایی اثر بگذارد باید با میکروبها در تماس باشد. اگر لایه‌ای از چرک و کثافت وجود دارد این کثیفی می‌تواند از باکتری محافظت کند. تمیزکاری باید قبل از ضدعفونی‌کردن انجام شود.»
بعضی پاک‌کننده‌‌ها هم وعدۀ پاک‌کنندگی و هم وعدۀ ضدعفونی‌کردن می‌دهند، اما حتی این لیبل‌‌ها هم توصیه می‌کنند که تمیزکاری سطوح بسیار کثیف می‌بایست از قبل انجام شود.

لیبل روی پاک‌کننده‌‌های ضدعفونی‌ به من می‌گوید که می‌بایست چهاردقیقه از آن‌‌ها استفاده کنم. واقعاً باید این همه مدت تمیزکاری کنم؟

وقتی پاک‌کننده‌‌ها در شرایط آزمایشگاهی تست می‌شوند، از آغاز تمیزکاری تا خشک‌شدن سطح زمان گرفته می‌شود. پس نباید چهاردقیقۀ کامل (یا هر زمانی که روی لیبل ذکر شده) به تمیزکاری بپردازید. هالی اولیور، میکروبیولوژیست و استادیار علوم تغذیه در دانشگاه پوردو می‌گوید، «منظور از چهار دقیقه هم زمان تمیزکاری و هم زمان خشک‌شدن است.»
دکتر اولیور و همکارانش در تحقیق اخیرشان روی پاک‌کننده‌‌های ضدعفونی، یک مربع شش اینچی از فورمیکا را که حاوی باکتری استافیلوکوکوس اوروئوس بود، روی سطح قرار دادند. چهار بار سطح را با این مادۀ ضدعفونی‌کننده تمیز کردند و منتظر ماندند تا خشک شود. پنج عدد از شش محصول تست‌شده تا رسیدن به زمان تماس روی لیبل، خیس ماندند. یک محصول خیلی زود در 15 ثانیه خشک شد، اما آن هم خیلی خوب علیه میکروبها عمل می‌کرد.

دکتر اولیور، کسی که با شرکت دایورسی (تولید‌کننده مشهور محصولات شوینده و ضدعفونی‌کننده) تحقیقش را انجام داده، می‌گوید، «به نظرم اطلاع‌داشتن از مدت تماس مهم است. اگر در خانه‌ مشغول عملیات تمیزکاری باشم، دوست دارم محلول ته‌نشین‌شده روی سطح را مشاهده کنم.»

من اغلب از یک پاک‌کننده برای تمیزکردن چندین سطح استفاده می‌کنم. آیا باید هروقت از یک پاک‌کنندۀ جدید استفاده کنم تا میکروبها را گسترش ندهم؟

شما می‌توانید از یک پاک‌کننده برای تمیزکردن چند سطح استفاده کنید. مدت‌زمان خیس‌ماندن این محصول نشان می‌دهد که هنوز مقدار زیادی تمیزکننده در آن وجود دارد، لازم نیست نگران پخش‌شدن موجودات باشید. اکثر متخصصانی ترجیح می‌دادند فضا‌ها را باهم ترکیب نکنند. بنابراین از یک پاک‌کننده برای چند سطح به‌عنوان مثال در حمام استفاده می‌کردند اما از همان پاک‌کننده در آشپزخانه استفاده نمی‌کردند.

دکتر اولیور عنوان کرده که هیچ راهنمای ثبت‌شده‌ای وجود ندارد که بگوید می‌توان چند سطح را با یک پاک‌کننده پوشاند. نکتۀ مهم در ضدعفونی‌کردن آن است که بدانید زمان انقضاء ضدعفونی‌کننده چه موقعی است. دکتر اولیور می‌گوید، «اگر این محصول خیس نیست، پس میکروبها با مادۀ شیمیایی موجود درآن در تماس نمی‌باشند. اگر این ترکیبات منقضی شده‌ و دستمال‌تان خشک می‌باشد، ممکن است موجودات آن را به اطراف پخش کرده باشید.»

بهترین پاک‌کننده برای ازبین‌بردن ویروس کرونا کدام است؟
لیبل محصولات به ما می‌گوید که چه نوع باکتری و ویروسی درآن تست شده است. اما چون ویروس کووید19 خیلی جدید است کشندگی اکثر محصولات پاک‌کننده علیه آن تست نشده‌ است. اما E.P.A لیستی از محصولات که این ویروس را از بین می‌برند، منتشر کرد چون کشندگی آن‌‌ها علیه ویروس‌‌های سخت‌جان یا انواع دیگر ویروس کرونا اثبات شده‌ است.

خبر خوب آن است که ویروس‌‌های جدید کرونا در مقایسه با بسیاری از موجودات که قبلاً مورد تحقیق قرارگرفته‌، خیلی آسان‌تر از بین می‌روند. پس احتمال آن وجود دارد که حتی بدون توجه به توصیه‌‌های مرتبط با مدت تماس ضدعفونی‌کننده‌‌ها، این ویروس را از بین ببرید.

 

منبع

www.nytimes.com