ما از متخصصان سوال‌‌هایی راجع‌به تمام مکانهایی که درآن ویروس کرونا کمین می‌کند (یا نمی‌کند)، پرسیدیم. بعداز خواندن آن حس بهتری پیدا می‌کنید.

اکثر افراد نگران هستند که این ویروس را در خانه‌هایشان روی لباس، کفش، وسایل و حتی برگه‌هایشان پیدا کنند.

ما با کارشناسان بیماری‌‌های عفونی، متخصصان ذرات معلق هوا و میکروبیولوژیست‌‌ها صحبت کردیم تا به سوال‌‌های خواننده راجع‌به خطرات تماس با ویروس درحین جابه‌جایی‌‌های ضروری خارج از خانه و انتقال به درون خانه پاسخ داده باشیم. باآنکه هنوز هم باید احتیاط را در نظر گرفت، اما پاسخ این افراد دلگرم‌کننده بود.

آیا وقتی از فروشگاه به خانه می‌آیم، باید لباس‌هایم را عوض کنم و دوش بگیرم؟

برای اکثر ما که فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنیم و فقط برای خرید‌های ضروری به فروشگاه یا داروخانه می‌رویم، کارشناسان توصیه می‌کنند که موقع برگشتن به خانه نیازی به تعویض لباس یا دوش‌گرفتن نیست. اما باید همیشه دست‌هایتان را بشویید. باآنکه عطسه یا سرفۀ فرد مبتلا ممکن است قطرات ویروسی را از طریق هوا به جلو حرکت دهد، اما اکثر آن‌‌ها روی زمین خواهند افتاد.

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی ذرات ویروسی می‌تواند در هوا به مدت نیم‌ساعت معلق بماند، اما آن‌‌ها مثل پشه پرواز نمی‌کنند و احتمال برخورد آن با لباس شما وجود ندارد. لینزی مار، متخصص ذرات معلق هوا در مرکز فناوری ویرجینیا می‌گوید، «این قطرات به قدر کافی کوچک هستند که در هوای اطراف بدن و لباس شما حرکت کنند.»

چرا قطرات و ذرات ویروسی معمولاً روی لباس ما نمی‌ماند؟

از دکتر مار خواستم تا توضیح بیشتری بدهد و از مبحث حرکت گاز‌ها و هوا (آیرودینامیک) آموزشی کوتاه داشته باشیم.

دکتر مار می‌گوید، «بهترین روش برای توصیف آن، بررسی مقاومت هوای بدنۀ ماشین یا گردش هوا اطراف فرد است چراکه ما تقریباً آرام حرکت می‌کنیم. مثل حشرات کوچک و ذرات گردوغبار که در هوای اطراف بدنۀ ماشین با سرعت کم درپروازند، اما اگر ماشین با سرعت زیادی حرکت کند، به شیشۀ جلو آن برخورد می‌کنند.»

دکتر مار ادامه می‌دهد، «انسان‌‌ها معمولاً آن‌قدری تند حرکت نمی‌کنند که این اتفاق بیافتد. وقتی ما حرکت می‌کنیم هوا را هل می‌دهیم و اکثر قطرات و ذرات به سمت جلو هل داده می‌شوند. فردی باید قطرات بزرگ را حین صحبت‌کردن بپراند- تُف ‌کند- با سرفه یا عطسه آن‌‌ها را روی لباس ما بریزد. این قطرات باید آن‌قدری بزرگ باشند که منجر به مقاومت هوا نشوند.»

پس، اگر برای خرید بیرون رفتید و فردی جلوی شما عطسه کرد، درصورتیکه خواستید به خانه برگردید لباس‌تان را عوض کنید و دوش بگیرید. اما مواقع دیگر راحت باشید چون حرکت آرام بدن شما هوا و ذرات ویروسی را مطابق این درس سادۀ فیزیک از لباس‌تان دور می‌کند.

آیا خطر وجود این ویروس در مو یا ریش من وجود دارد؟

به تمام دلایلی که در بالا توضیح داده شد، اگر فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کردید، نباید نگران آلودگی ویروسی مو یا ریش خود باشید. حتی اگر یک نفر پشت سر شما سرفه کرد، تمام قطراتی که روی موی شما فرود می‌آید احتمالاً منبع آلودگی نخواهد شد.

دکتر اَندریو جانوفسکی، آموزش‌یار بیماری‌‌های عفونی مخصوص کودکان دانشکدۀ پزشکی واشنگتن در بیمارستان کودکان سنت‌لوئیس، می‌گوید، «باید فردی باشد که عطسه کند و Xمقدار ویروس را در عطسه خود داشته باشد. آن وقت است که قطرات بسیار زیادی روی شما فرود می‌آید. بعد باید بخشی از مو یا لباس خود را که این قطرات رویش نشسته لمس کنید، که قبلاً میزان زیادی از ذرات ویروسی‌اش کاهش یافته است. پس شما آنرا لمس می‌کنید و بعد به قسمتی از صورت‌تان دست می‌زنید تا در معرض آن قرار بگیرید. درآن موقع است که یک سلسله وقایع رخ داده را تجربه می‌کنید، اتفاقات بسیار زیاد این چنینی باید رخ بدهد. این موضوع ریسک ابتلا را بسیار پایین می‌آورد.»

 

 

منبع

www.nytimes.com