هر آنچه در مورد دستگاه‌هایی که می‌توانند میزان اشباع اکسیژن خون را اندازه‌گیری کنند، باید بدانید، اینجاست.

دکتر ریچارد لویتان پزشک اورژانس، این ماه در نیویورک تایمز در مورد افراد مشکوک به کووید-19 با علائم نگران‌کننده که در اورژانس حاضر می‌شوند توضیح داد: ذات‌الریه‌ی ناشی از کووید-19، همراه است با سطح اکسیژنی که به‌طور خطرناکی پایین بوده که گاهی اوقات بدان توجه نمی‌شود. این علامت به‌عنوان “هیپوکسی خاموش” شناخته می‌شود که لویتان به دلیل ماهیت نهانی و قابلیت تشخیص سخت آن، واژه‌ی خاموش نوشته است.

نهان بودن آن نگران‌کننده است زیرا بدین معناست که افراد ممکن است حتی بدون آن‌که بدانند، از ذات‌الریه‌ی کووید-19 رنج ببرند. برای تشخیص زود هنگام هیپوکسی خاموش در درمان کووید-19، لویتان بیان کرد که مردم می‌توانند از پالس اکسیمتر خانگی که دستگاه کوچکی برای اندازه‌گیری میزان اشباع اکسیژن خون است، استفاده کنند که می‌توان آن را از داروخانه تهیه کرد.

این بدان معنا نیست که شما باید بیرون رفته و فوراً این دستگاه را بخرید. همان‌طور که یکی از پزشکان سانفرانسیسکو در گاردین اشاره کرد، این دستگاه برای افرادی که سالم بوده و علائم دیگر کووید-19 را ندارند، ضرورتی ندارد. در کوارتز، متخصص ریه شناسی مداخله‌ای بیان کرد که اگر شما فرد سالمی هستید و دستگاه اکسیژن در اختیار ندارید، پالس اکسیمتر نمی‌تواند نقش خوبی را ایفا کند. پالس اکسیمترها به‌طور معمول برای افرادی توصیه می‌شود که بیماری مزمن ریوی داشته و باید سطح نوسان اکسیژن خون آن‌ها کنترل شود؛ این افراد معمولاً دستگاه‌هایی برای انتقال اکسیژن به ریه‌هایشان دارند.

بااین‌حال، پالس اکسیمتر برای افرادی که مشکوک به کووید-19 هستند اما مطمئن نیستند که باید به بیمارستان مراجعه کنند یا برای کسانی که آزمایش کووید-19 آن‌ها مثبت بوده اما از طرف دیگر احساس می‌کردند که علائم آن‌ها خفیف است، می‌تواند مفید باشد. خوانش اکسیژن پایین، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی هیپوکسی خاموش ناشی از ذات‌الریه‌ی کووید-19 باشد، علامتی که نیاز به درمان در بیمارستان دارد. این پرسش و پاسخ بسیار مفید نیویورک تایمز در مورد پالس اکسیمتر، ماجرای یکی از پزشکان اورژانس فیلادلفیا را شرح داد که پس از تست مثبت کووید-19 مجبور به خانه‌نشینی شده بود اما در بیمارستان بعد از خوانش میزان اشباع اکسیژن خون 88% با پالس اکسیمتر که به زیر حد سلامت 92% رسیده بود، خود را چک کرده بود.

اگر تصمیم به خرید یکی از آن‌ها دارید اما هیچ‌گونه نقد و بررسی از سایت‌هایی مانند Strategist و Wirecutter وجود ندارد، این مطلب به دانستن مبانی آن کمک می‌کند. پالس اکسیمتر که کمی به گیره‌ی لباس پلاستیکی شباهت دارد، بعد از متصل کردن، درصد گلبول‌های قرمز خون شما را که اکسیژن حمل می‌کنند از طریق تاباندن طول موج‌های مختلف نور به انگشت شما، اندازه‌گیری می‌کند. مطابق با انجمن ریه‌ی آمریکا، “عدد مناسب” برای میزان اشباع اکسیژن خون باید بیش از 90 تا 92 درصد باشد.

برخی نکات کلیدی: دقت پالس اکسیمترها متفاوت است، مقدار خوانش آن بسته به این‌که از کدام انگشت استفاده می‌کنید (و این‌که آیا از لاک ناخن تیره استفاده می‌کنید) می‌تواند متفاوت باشد و شاید مهم‌تر از همه، اگر از یک انگشت استفاده می‌کنبد، فقط یک خوانش مهم نیست بلکه روند آن مهم است. اگر از پالس اکسیمتر استفاده می‌کنید، انجام چندین خوانش در روز برای ایجاد خط مبنا و یادداشت هرگونه روند نزولی، می‌تواند مفید باشد.

از همه مهم‌تر، خوانش پالس اکسیمتر نباید شما را از علائم مشخص شده‌ی کووید-19 که به طور کامل در این جدول سودمند که از ابتدا ذکر شده است، منحرف کند. حتی اگر میزان اشباع اکسیژن خوبی داشته باشید، علائم شدیدی مانند درد قفسه سینه، تب بالا یا تنگی نفس شدید، ایجاب می‌کند که با ارائه‌دهنده‌ی خدمات بهداشتی درمانی خود تماس بگیرید.

 

منبع:

https://coronavirus.medium.com/whats-the-deal-with-pulse-oximeters-b3feea3dfe2b