پالس اکسی‌متر وسیله‌ای کوچک، سبک‌وزن، و قابل حمل است که به شما در نظارت بر اشباع اکسیژن هموگلوبین در خون سرخرگی کمک می‌کند. این وسیله سطوح اشباعی اکسیژن را به طور غیرتهاجمی اندازه‌گیری می‌کند. این به این معنی است که هیچ وسیله‌ی پزشکی در حفره‌ی بدن قرار داده نمی‌شود. صفحه‌ای وصل‌شده به بالای وسیله نتایج هر خوانش را نشان می‌دهد.

اندازه‌گیری اشباع‌شدگی اکسیژن به میزان اندازه‌گیری نرخ ضربان حائز اهمیت است و بنابراین پالس اکسی‌مترها نمونه‌ی باارزشی از تجهیزات هستند. اما تقاضا برای آن و اهمیت این وسیله بعد از پاندمی کووید-19 به طور ناگهانی رونق یافت. برای اطلاعات بیشتر در مورد این وسیله‌ی مفید، ادامه‌ی مطلب را در بخش زیر بخوانید.

پالس اکسی‌متر چگونه در زمان کووید-19 کمک می‌کند

زمانی که جهان مورد حمله‌ی ناگهانی ویروس کووید-19 قرار گرفت، تعداد روزانه‌ی موارد جدید به سرعت در حال افزایش بوده است. متخصصان پزشکی پرمشغله و شب و روز در حال کار کردن هستند تا بیماران مبتلا را درمان کنند و دانشمندان پژوهش انجام می‌دهند تا درمان احتمالی را برای بیماری پیدا کنند.

در بحبوحه‌ی این بیماری، مردم باید در خانه‌هایشان بمانند و هر احتیاط احتمالی را رعایت کنند.

افراد مبتلا به ویروس کووید-19 علایم احتمالی را نشان خواهند داد. اما مواردی وجود دارد که این علایم وجود ندارند که به آن هیپوکسی خاموش می‌گویند. مانند هر گزارشی از نشنال جئوگرافیک[1]، بیماران احتمالا از سطوح پایین سطوح اشباع خون به طور غیرعادی یعنی زیر 92%، بدون اینکه حتی متوجه آن شوند، رنج می‌برند.

این وضعیت می‌توانست منجر به مرگ افراد در بیمارستان شود.

استفاده از پالس اکسی‌متر می‌تواند به شما کمک کند در مورد سطوح اشباع اکسیژن در خون خود همواره بررسی داشته باشید. همه‌ی ما باید وسیله را در خانه نگه داریم و مرتبا نظارت کنیم. اگر مقدار آن به زیر سطح توصیه‌شده کاهش یافت، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید. این وسیله کوچک و در دسترس است و ضروری است که این وسیله را در خانه به ویژه در زمان پاندمی کووید-19 داشته باشیم.

چگونه خوانش‌ها را در پالس اکسی‌متر اندازه بگیریم

خوانش‌ها توضیح داده می‌شوند

خوانش پالس اکسی‌متر در SpO2 اندازه‌گیری می‌شود. این مقیاس نشانگر اشباع اکسیژن محیطی (SpO2) است. SpO2 مقیاس مقدار اکسیژن حمل‌شده توسط هموگلوبین در خون است و خوانش را به همراه نمودار نشان می‌دهد.

برخی از پالس اکسی‌مترها شاخصی به نام PI یا شاخص پرفیوژن[2] دارند. این شاخص معیاری برای پزشکان است که بررسی کنند که آیا ناحیه‌ی حسگر قدرت ضربان مناسب را دارد. ناحیه‌ی حسگر می‌تواند نوک انگشت، لاله‌ی گوش و غیره باشد. PI نسبت جریان خون ضربانی (جریان با تغییر متناوب) به جریان خون ثابت غیر ضربانی در بافت محیطی است.

سطوح نرمال و خطرناک برای هر کووید-19

اشباع نرمال اکسیژن معمولا بین 100%-95% (SpO2) قرار دارد. زمانی که این مقدار به زیر 92% (SpO2) کاهش می‌یابد، احتمالا منجر به علایمی مثل نفس تنگی شود که نیاز به کمک پزشکی فوری خواهید داشت.

به هنگام خرید پالس اکسی‌متر چه چیزی را باید بررسی کنید

به هنگام خرید پالس اکسی‌متر، چند نکته‌ی مهم برای سپردن به ذهن وجود دارد:

  • پالس اکسی‌متر مناسب مقادیر ثبت‌شده‌ی SpO2 رابه همراه نمودار نشان می‌دهد.
  • به هنگام خرید پالس اکسی‌متر برای استفاده‌ی خانگی، توجه داشته باشید که صفحه واضح باشد و دقت و درستی آن را نیز بررسی کنید.
  • در حالیکه بیشتر پالس اکسی‌مترها مقادیر ثبت‌شده‌ی بالاتر را به دقت اندازه می‌گیرند، بیشتر آنها به هنگام نمایش مقادیر پایین‌تر SpO2، ناتوان هستند. پالس اکسی‌متر که با نشان PI در دسترس است به صورت راحت در دسترس پزشک قرار می‌گیرد تا بهتر شرایط شما را ارزیابی کند.

چرا باید پالس اکسی‌متر بخرید

اگر هنوز در تعجب هستید که آیا خریدن پالس اکسی‌متر ارزش دارد؟ نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • این وسیله قابل حمل و در دسترس و مناسب برای بررسی روتین سلامتی است.
  • اگر از هر نوعی از شرایط پزشکی تنفسی رنج می‌برید، حائز اهمیت است این وسیله را داشته باشید.
  • اگر در منطقه‌ی مستعد ابتلا به کووید-19 کار می‌کنید، خطر شما برای مبتلا شدن بالاتر است.

 

منبع علمی:

https://blog.bplmedicaltechnologies.com/2020/07/08/pulse-oximeters-in-times-of-covid19/

[1] National Geographic

[2] Perfusion Index