پالس ­اکسیمتر : مقامات بهداشت جهانی بر اساس این­که آیا پایش خانگی با یک پالس ­اکسیمتر درطی شیوع COVID-19 باید پیشنهاد شود یا خیر نظر متفاوتی دارند. مطالعات پیرامون درجه اطمینان به آن نتایج مختلفی را نشان می­دهند، و راهنمای اندکی پیرامون انتخاب یک نوع از آن را در دسترس قرار می دهند. اما بسیاری از پزشکان پیشنهاد می­کنند که بیماران یکی از این ابزارها را در اختیار داشته باشند، و این امر آن را به ابزاری مهم در شیوع این بیماری مبدل کرده است. ما در این مطلب به سوالات معمول پیرامون این ابزار پاسخ داده ­ایم، این­که چگونه کار می­کند و با اطلاعاتی که به شما می­دهد چه می­توان انجام داد.

 

پالس ­اکسیمتر چیست؟

پالس ­اکسیمتر یک ابزار کوچک است که قطعاتی چون گیره تراشه و همچنین یک سنجاق بزرگ لباس دارد. شما به­راحتی انگشتتان را درون آن قرار می­دهید، و در طی چند ثانیه اعدادی ظاهر می­شود که سطح اکسیژن خون و ضربان قلب شما را نشان می­دهد. اغلب افراد سالم، عدد خوانش اکسیژن حدود 95 تا 98 درصد دارند. برخی افراد با شرایط بیماری ممکن است میزان خوانش طبیعی کمتری داشته باشند. اگر عدد خوانش دستگاه پالس ­اکسیمتر 92 یا کمتر از آن باشد باید این مطلب را با پزشکتان درمیان بگذارید.

پالس ­اکسیمتر به شما میزان ضربان قلب را نیز نشان مید­هد. یک ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای افراد بزرگسال بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است، اگرچه که ورزشکاران با عملکرد قلبی-عروقی مناسب، میزان ضربان قلب متفاوتی دارند.

 

آیا خطری در پایش سطح اکسیژن در منزل وجود دارد؟

ممکن است پایش در منزل به شما یک خوانش غلط بدهد، و یا این­که روش استفاده از دستگاه پالس ­اکسیمتر اشتباه باشد. و یا این­که باعث شود بیمار بیهوده نگران شود. اگر شما و یا فرد دیگری در منزلتان میزان خوانش بسیار پایینی دارید، باید دستگاه خود را بر روی یک فرد سالم تست کنید تا از عملکرد صحیح دستگاه‌ی خود مطمئن شوید و موضوع را با پزشک مطرح نمائید.

پایش خانگی نباید به شما حس امنیت و اطمینان بیش از حد بدهد. حتی اگر سطح اکسیژن شما طبیعی است، از علائم فیزیکی چشم­پوشی نکنید. اگر تنگی نفس شدید، تب بالا، گیجی و یا هرگونه علامت نگران کننده دیگری دارید باید با پزشک تماس بگیرید.

مزیت پایش این­ است که می­تواند به­طور بالقوه کاهش سلامت تنفس را پیش از این­که آن را احساس کنید به شما اعلام نماید. و این­که اگر احساس ناخوشایندی دارید، مشاهده یک سطح اکسیژن طبیعی توسطپالس ­اکسیمتر می­تواند برخی از استرس­های ناشی از بیماری را از بین ببرد.

 

آیا ابزارهای خانگی دقیق هستند، باید کدام یک را خریداری کنم؟

داده­های تحقیقات پیرامون پایش­گرهای خانگی مختلف است، اما این داده­ها با مقدار کمی تفاوت دقیق هستند. پرداخت قیمت بیشتر الزاما پایش بهتر را تضمین نمی­کند. نکته مهم چگونگی استفاده و بهره گیری از داده های پایش است.

باتوجه به این­که میزان تقاضا برای پالس ­اکسیمتر بالا است، ممکن است مدلی که در حال حاضر در فهرست پایگاه داده FDA ذکر شده است را نیابید، و احتمالا باید منتظر بمانید تا بتوانید یک مورد پیدا کنید. یک راه جهت بررسی عملکرد دستگاه این است که ضربان قلب خود را به­روش دستی گرفته و نتیجه را با نتایج نشان داده شده بر روی دستگاه مقایسه کنید. به­یاد داشته باشید که زمانی­که از یک پایش­گر استفاده می­کنید، تعداد و آنالیز نتایج آن مهم است، و نه تنها یک بار خوانش.

کارشناسان پیشنهاد می­کنند درحال حاضر از فن­اوری مدل گیره انگشت دست استفاده شود. ابزارهای پوشیدنی پالس ­اکسیمتر جدیدتر و برنامه­ های مبتنی بر دوربین از فن­اوری متفاوتی برای سنجش میزان اشباع اکسیژن استفاده می­کنند، ولی به نظر می­رسد تا کنون اغلب این محصولات غیرقابل اعتماد بوده ­اند.

 

منبع:

https://www.nytimes.com/2020/04/24/well/live/coronavirus-pulse-oximeter-oxygen.html