آنژین چیست؟

آنژین

آنژین چیست؟

آنژین چیست؟

به ناراحتی یا دردی که اغلب در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه احساس می‌شود، آنژین گفته می‌شود.

همچنین، این درد یا ناراحتی ممکن است در ناحیه‌ی فک، گردن، بازوها، معده (شکم) و پشت احساس شود. این درد در برخی افراد گنگ است و در برخی به صورت احساس فشار شدید است.

با این وجود، درد باید با چند دقیقه استراحت یا دریافت اسپری GTN بهبود یابد. چندین نوع آنژین وجود دارد، که هر یک علت متفاوتی دارند.

انواع آنژین:

آنژین اسپاستیک که گاهی به آن آنژین پرینزمتال نیز گفته می‌شود، حالتی است که شریان تامین‌کننده‌ی خون و اکسیژن قلب دچار اسپاسم (انقباض) می‌شود.

آنژین میکروواسکولار[۱]، به ناهنجاری شریان‌های کوچکی گفته می‌شود که عضله‌ی قلب را تامین می‌کنند.

با این وجود، شایع‌ترین علت آنژین، بیماری کرونر قلب است. در این بیماری شریان‌های تامین‌کننده‌ی خون قلب، در اثر تجمع تدریجی چربی باریک می‌شوند و خونرسانی به عضله‌ی قلب محدود می‌شود.

امیر دچار درد قفسه‌ی سینه شد، به همین دلیل او را به بیمارستان بردند و آنژیوگرافی کردند. آنژیوگرام، بیماری کرونر قلب را نشان داد. درد امیر ناشی از آنژین بود. برای مدیریت علائم  امیر، اسپری GTN تجویز شد. بنا شد که امیر پیش از موقعیت‌هایی که ممکن بود منجر به آنژین شوند، از اسپری خود استفاده کند، مانند: هوای سرد، ناراحتی عاطفی، فعالیت جسمانی، خوردن غذای سنگین. در صورتی که درد قفسه‌ی سینه بعد از چند دقیقه استراحت و دوز دیگری ازGTN بهبود نمی‌یافت، یا در صورتی که درد خیلی شدید بود، امیر باید با اورژانس تماس می‌گرفت، زیرا احتمال حمله‌ی قلبی وجود داشت.

برای پیشگیری از تشدید بیماری کرونر قلب، امیر تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کرد. سیگار را ترک کرد و مصرف الکل را کاهش داد. رژیم غذایی سالمی اتخاذ کرد و با استفاده از دارو، میزان کلسترول خود را کاهش داد و فعالیت خود را حفظ کرد. به خاطر تغییرات سبک زندگی و درمان، امیر توانست بیماری خود را مدیریت کند و از زندگی لذت ببرد.

منبع: British Heat Fundation


[۱] ریز عروقی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *