توان بخشی قلب

توان‌بخشی قلبی

توان بخشی قلب

توان‌بخشی قلبی: در طول دهه های گذشته  بر اساس تجربیات به دست امده و نتایج درمانهای انجام شده نگاه پزشکی به معنای سلامت و بیماری تغییرات زیادی داشته است . حدود یکصد سال پیش هنگامی که فردی دچار بیماری های قلبی و عروقی می شد، به او توصیه می کردند حرکت نکند و استراحت زیاد داشته باشد اما کم کم به این نتیجه رسیدند که زندگی فعال و شاد برای فرد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی مناسب است، از این رو بحث بازتوانی مطرح شد.

بازتوانی در ابتدا با فعالیت بدنی آغاز شد و بعد برنامه جامعی را در بر گرفت.
بازتوانی بیمار از زمان پس از ترخیص از بیمارستان شروع نمی شود بلکه از هنگام مبتلاشدن فرد به بیماری آغاز می شود.
در واقع بازتوانی قلبی، مجموعه ای از درمان های غیر دارویی و یا حتی دارویی است که منجر به کنترل بیماری و عوامل خطر و افزایش کیفیت زندگی فرد می شود.
بنابراین مگر در شرایط استثنایی، پس از درمان بیماری های قلبی، بیمار باید به فعالیت روزانه خود بازگردد. کیفیت زندگی برای بیمارانی که بازتوانی قلبی برای آنها انجام شده، افزایش می یابد.
بازتوانی قلبی باعث کاهش افسردگی، افزایش طول عمر بیماران و باعث کاهش احتمال مرگ های ناگهانی می شود.همچنین باعث می شود فرد پس از ابتلا به بیماری هم زندگی خوبی را تجربه کند.

در واقع اکثر بیماران قلبی قادرند با ایجاد تغییر در سبک زندگی، سلامت خود را بهبود بخشیده و از خطر مشکلات قلبی در آینده بکاهند. ساختن آینده‌ای سالم، یک کار گروهی بین فرد، پزشک، پرستار، داروساز و دیگر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی که می‌توانند عادات مربوط به سلامتی او را تغییر دهند، می‌باشد. بیمار می تواند در ایجاد این تغییرات نقشی فعال داشته باشد.

همه بیماران قلبی و عروقی مشمول بازتوانی می شوند؟
بله، حتی افرادی که بیماری دریچه ای قلب دارند هم می توانند بازتوانی قلبی را شروع کنند؛ حتی بازتوانی در بیمارانی که دچار نارسایی قلبی شده اندنیز نتایج خوبی داشه است.

مرحله‌ی اولیه‌ی اکثر برنامه‌های توان‌بخشی قلبی، بین سه تا شش ماه زمان نیاز دارد

توان‌بخشی قلبی شامل چهار بخش اصلی می‌باشد:

۱ – معاینات پزشکیمعاینه‌ی اولیه و معاینات طول درمان، به تیم پزشکی کمک می‌کند تا با توانایی‌های فیزیکی بیمار آشنا شده، محدودیت‌های پزشکی او را شناخته و در صورت وجود، عارضه‌هایی انها را شناسایی کنند. این معاینات، برای پیگیری روند بهبودی بیمار نیز مفید می‌باشند.
در طول این معاینات، تیم پزشکی به دنبال عوامل خطر برای عوارض قلبی و سکته خواهند بود. این کار، به تیم پزشکی این توانایی را می‌دهد تا یک برنامه‌ی توان‌بخشی قلبی به‌خصوص برای فرد طراحی کنند تا هم مؤثر و هم ایمن باشد.

۲ – فعالیت فیزیکی. توان‌بخشی قلبی، تناسب قلبی عروقی بیمار را به‌وسیله‌ی پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، قایقرانی، دویدن ملایم و دیگر فعالیت‌های استقامتی تقویت می‌کند. همچنین ممکن است به‌منظور بهبود تناسب عضلانی، فعالیت‌های تقویتی (مانند وزنه‌برداری) در نظر گرفته شود.

۳- آموزش سبک زندگی. راهنمایی در خصوص تغذیه می‌تواند به بیمار کمک کند تا وزن اضافه‌ی خود را کاهش داده و انتخاب‌های غذایی سالم‌تری داشته باشد. این انتخاب‌ها می‌توانندموجب کاهش چربی، سدیم و کلسترول در رژیم غذایی باشند.
همچنین در خصوص ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و ترک عادت‌های ناسالم مانند استعمال دخانیات، آموزش‌هایی ارائه می شود و بیمار یاد می‌گیرد که چگونه درد و خستگی خود را مدیریت کند.

۴- حمایت. کنار آمدن با یک مشکل سلامتی جدی، کار آسانی نبوده و به زمان نیاز دارد. ممکن است بیمار احساس افسردگی یا اضطراب داشته، ارتباط خود را با افراد دیگر از دست بدهد و یا حتی به مدت چند هفته نتواند کار کند.
اگر بیمار احساس افسردگی دارد، باید مورد توجه قرار گیرد جون می تواند در برنامه توان بخشی وسایر ابعاد زندگی بیمار اثر داشته باشد. مشاوره می‌تواند به بیمار در کنار آمدن با افسردگی و احساسات دیگر کمک کرده و همچنین راه‌های سالم مقابله با آن‌ها را نشان ‌دهد. همچنین ممکن است پزشک داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی تجویز کند.

با اینکه شروع یک دوره‌ی توان‌بخشی قلبی آسان به نظر نمی‌رسد، در بلندمدت بیمار از آن سود خواهد برد.

توان‌بخشی قلبی به بیمار کمک می‌کند تا زندگی خود را بازسازی کند. با قدرتمندتر شدن و بالاتر رفتن توانایی مدیریت شرایط، احتمالاً به زندگی طبیعی خود بازگشته و به همراه آن، رژیم و عادات ورزشی را نیز حفظ خواهد کرد. مهم است بدانیم که احتمال موفق بودن برنامه‌ی توان‌بخشی قلبی ، تا میزان بسیار زیادی به خود فرد بستگی دارد. هر چه فرد نسبت به دنبال کردن برنامه‌ها و توصیه‌ها متعهدتر باشد، احتمال موفقیت برنامه بالاتر خواهد بود.

پس از برنامه‌ی توان‌بخشی قلبی

پس از اتمام برنامه‌ی توان‌بخشی ، نیاز است که رژیم غذایی و عادات ورزشی تا آخر عمر حفظ شود تا بدین‌صورت مزایای آن برای سلامتی قلب ادامه داشته باشد.

مزایای استفاده از یک برنامه‌ی توان‌بخشی قلبی تحت نظارت چیست؟

  • فعالیت فیزیکی منظم به تقویت قلب و دیگر اعضای بدن کمک کرده و باعث بهتر کار کردن آن‌ها می‌شود. فعالیت فیزیکی، سطح انرژی شما را بالا برده و به شما روحیه می‌دهد. این کار، خطر وقوع مشکلات قلبی در آینده اعم از سکته‌ی قلبی را نیز کاهش می‌دهد.
  • مشاوره و آموزش می‌تواند به بیمار در ترک سیگار، غذا خوردن سالم، کاهش وزن و کاهش فشار و میزان کلسترول خون کمک کند. مشاوره همچنین می‌تواند به بیمار در مدیریت استرس و اضطراب کمک کند تا بدین ترتیب حس بهتری نسبت به سلامتی خود داشته باشد.
  • نظارت دقیق و توصیه‌های متخصصین پزشکی به‌منظور بهبود وضعیت سلامتی و کاهش خطر مشکلات قلبی در آینده موثر هستند.

چه کسانی می توانند از بازتوانی قلبی بهره ببرند؟

کسانی می توانند از برنامه ی بازتوانی قلبی بهره ببرند که هر کدام از مشکلات قلبی مشخص و یا پروسیجرهای قلبی مشخصی را تجربه کرده باشند که عبارتند از:

آنژین پایدار: درد قفسه ی سینه که به علت مشکل در عروق کرونر ایجاد می شود.

حمله ی قلبی (انفارکتوس میوکارد) : حمله ی قلبی زمانی رخ می دهد که خود عضله ی قلب خون کافی دریافت نکند.

نارسایی قلبی: به این معنی که قلب نمی تواند خون را به خوبی پمپ کند و بدن خون کافی دریافت نمی کند.

جراحی بای پس عروق کرونر: این جراحی جهت بازسازی عروق خونرسان به عضله ی قلب صورت می گیرد.

بازسازی و یا تعویض دریچه های قلبی: عمل جراحی جهت بازسازی یا جایگزین کردن دریچه های قلب می باشد. دریچه های قلبی وظیفه ی برقرار نگه داشتن جریان خون قلب در یک جهت را بر عهده دارند .

پیوند قلب یا پیوند قلب – ریه: این جراحی جهت جایگزین کردن قلب یا قلب و ریه ها ی آسیب دیده انجام می شود.

آنژیوپلاستی با و یا بدون استفاده از استنت: این عمل جهت برطرف کردن مشکل عروق خونرسان به قلب انجام می گیرد . متخصص قلب ممکن است یک لوله ی مشبک کوچک (استنت) را برای باز نگه داشتن رگ در آن جای بگذارد.

·بیماری عروق محیطی : به این معنی که عروق خونرسان به دست ها و پاها یا سایر اعضا تنگ شده اند.

منبع: اینترنت

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *