کلسترول چیست؟

کلسترول

کلسترول چیست؟

کلسترول چیست؟

کلسترول برای سلامتی‌مان ضروری‌ست. اما چقدر در مورد آن می‌دانیم. اجازه دهید با اصول اولیه شروع کنیم. کلسترول دقیقا چیست؟ خب، کلسترول یک ترکیب مومی شبیه چربی‌ست که در کبد تولید شده و از طریق جریان خون انتقال می‌یابد.

کلسترول جزء اصلی در  تولید سلول‌های جدید در بدن است. با این حال افزایش کلسترول ممکن است منجر به مشکلات شدیدی شود، از قبیل بیماری قلبی و سکته.

انواع کلسترول

در واقع دو نوع کلسترول اصلی وجود دارد، LDL و HDL. گاهی به LDL یا لیپوپروتئین کم چگالی کلسترول بد نیز گفته می‌شود زیرا می‌تواند درون شریان‌ها تجمع یافته و منجر به تنگ شدن آنها و در نتیجه بیماری قلبی یا سکته شود. به همین دلیل است که باید سعی کنید LDL خود را پایین نگه دارید.

این طور فکر کنید که حرف «L» در LDL نشان دهندۀ کلمۀ کاستن (lower) یا کثیف (lousy) است. از طرف دیگر، HDL یا لیپوپروتئین پر چگالی نوع خوب کلسترول است. این لیپوپروتئین LDL را از شریان‌ها دور کرده و آن را به کبد برمی‌گرداند. در کبد LDL تجزیه شده و توسط بدن فرآوری می‌شود.

در واقع جزء سومی هم به نام تری‌گلیسرید وجود دارد که در سلامتی کلسترول شما نقش دارد. تری‌گلیسرید فراوان‌ترین نوع چربی در بدن بوده و نقش آن ذخیره کردن چربی‌های اضافی حاصل از رژیم غذایی‌ست. افزایش تری‌گلیسرید همراه با کاهش HDL و افزایش LDL نیز می‌تواند خطر بیماری قلبی را بالا ببرد.

بنابراین پایین نگه داشتن تری‌گلیسرید هم اهمیت دارد. وقتی فردی کلسترول خود را اندازه می‌گیرد، طبیعی‌ست که فقط روی میزان کلسترول یا اعداد تمرکز کند. اما در واقع اعداد همۀ ماجرا را در مورد سلامتی‌تان بازگو نمی‌کنند.

کنترل کلسترول

به همین دلیل است که مطرح کردن همۀ عوامل خطر با پزشک‌تان حائز اهمیت است، از جمله عوامل خطری که می‌توان آنها را تغییر داد از قبیل استفاده از یک رژیم غذایی سالم، انجام فعالیت ورزشی و ترک دخانیات. کنترل کردن کلسترول می‌تواند ساده‌تر از چیزی باشد که فکر می‌کنید، و این کار با اندازه‌گیری کلسترول شروع می‌شود که از طریق آزمایشی سریع و ساده انجام می‌گیرد. بنابراین، اگر به هر دلیلی باید سطح کلسترول خود را اندازه‌گیری کنید و یا اگر تاکنون آن را اندازه نگرفته‌اید، در اولین فرصت این کار انجام دهید.

اقدام بعدی برای مدیریت سلامتی بسیار ساده است؛ تغییرات کلسترول‌تان را بررسی کرده و آن را کنترل کنید.

منبع: American Heart Association

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *