پلاکت ها

پلاکت ها

پلاکت ها

(پلاکت ها ) به خاطر داشته باشیم:

 بیماری‌های قلبی عروقی هزینه هنگفتی را به نظام سلامت کشورها تحمیل می‌کند. آموزش و آگاه‌سازی بیماران می‌تواند عوامل خطررا به حداقل برساند و از حملات مکرر پیشگیری نماید و رویکرد آموزش بیمار باید مبتنی بر نیازهای آنان طراحی شود .

پلاکت ها:

پلاکت ها سلول هایی در خون هستند که به لخته شدن خون ما کمک می‌کنند. این یک عملکرد طبیعی بدن است که در موارد بسیار حساسی مانند جراحت و خونریزی ها با به هم چسبیدن و تشکیل یک شبکه زنجیره ای به بدن ما کمک می کند اما در شرایط خاصی هم می تواند مشکلاتی را برای ان به وجود اورد. اگر شما دارای عوامل خطر بیماری قلبی (مانند سیگار کشیدن، کلسترول خون بالا، فشارخون  بالا یا دیابت) هستید پلاکت ها ی شما  می توانند خیلی راحت تر بهم بچسبند و این موضوع می تواند بیشتر از یک لخته خون باشد. اگر لخته ها در قلب ، مغز و یا شریان‌های دیگر در بدن تشکیل شوند ، می توانند یک مشکل جدی را به وجود بیاورند.

چرا شما از دارو های ضد پلاکتی استفاده می کنید؟

داروهای ضد پلاکتی لخته شدن خون را متوقف می کنند. این عملکرد گاهی کمک می کند از سکته قلبی جلوگیری شود ، گاهی هم به دلایل دیگری جلوگیری از تشکیل لخته دارای اهمیت می شود. اگر فرد دچار سکته یا حمله قلبی باشد یا استنت در شریان های قلب خود داشته باشد، احتمالا تجویز داروی ضد پلاکتی وجود دارد.

داروهای مختلفی بصورت خوراکی یا تزریقی برای پیشگیری از تشکیل لخته وجود دارند که بر اساس مشکل موجود ، مشخصات بیمار و بیماری ، روش درمانی مورد نظر و میزان مراقبتی که فرد می تواند از خود انجام دهد تجویز می شوند.

اگر برای بیماری بیشتر از یک دارو تجویز شده است، مهم است که هر دو دارو مصرف شوند. به این دلیل که آن ها از راه های مختلف برای جلوگیری از لخته شدن خون کار می کنند. اما در این بیماران باید مراقبت های دقیق تری در مورد مصرف دارو ، عوارض و علایم ان به کار رود.

چگونه داروهای ضد پلاکتی رامصرف کنیم؟

مهمترین نکته:

 همیشه داروها را دقیقا همان طور که به شما گفته شده مصرف کنید

۱٫      همیشه قبل از توقف و یا تغییر دادن شیوه استفاده از داروهای ضد پلاکتی با دکتر قلب یا پرستار خود صحبت کنید.

۲٫      اگر شما یک دوز را فراموش کردید میتوانید روز بعد آن را مصرف کنید .اما در صورت فراموش کردن بیش از یک دوز از دارو (که نباید اجازه دهید تا اتفاق بیفتد) حتما با پزشک خود مشورت کنید.

۳٫      حتما در مورد مدت مصرف دارو از پزشک خود بپرسید چون ممکن است لازم باشد تا به مدت طولانی (مثلا یک سال ) داروی ضد انعقادی دریافت کنید.

۴٫ در صورت استفاده از سایر داروها حتما برای پیشگیری یا کنترل تداخلات دارویی پزشک و پرستار خود را از این موضوع مطلع کنید.

۵٫      به همه پزشکان و پرستاران خود بگویید که شما داروی ضد پلاکت مصرف می کنید به خصوص اگر آنها از شما بخواهند که یک داروی جدید را مصرف کنید.

۶٫      قبل از این که بر روی شما کار دندان یا جراحی انجام شود از دندان پزشک یا جراح بخواهید با دکتر قلب شما در مورد اینکه داروی ضد پلاکت را متوقف کنید یا نه صحبت کند.

اگر در حال استفاده از داروی ضد پلاکت هستید توجه کنید که :

ممکن است  به آسانی دچارخونریزی وکبودی شوید. چنانچه این اتفاق در ابعاد کوچک باشد فرصت کافی برای مشورت با پزشک خود را دارید اما اگر کبودی یا خونریزی در اندازه بزرگ و یا سریع اتفاق بیفتد باید در اولین فرصت به پزشک خود یا مرکز درمانی دیگری مراجعه و مشورت کنید.

چه زمانی باید با دکتر تماس بگیرم؟

  • اگر سردرد، سرگیجه، دردقفسه سینه، درد و یا ناراحتی معده، حالت تهوع، اسهال، یبوست، درد عضلانی یا کمردرد شدید داشته باشید.
  • اگر خونریزی در مدفوع (تیره، سیاه، مدفوع رنگی)، خون در ادرار، یا دچار خون دماغ هستید و متوقف کردن آن سخت است.
  • اگر احساس می کنید خیلی خسته، ضعیف، تنگی نفس، یا نگاه رنگ پریده دارید.
  • اگر دچار سردرد ناگهانی شدید،گیجی، تب و لرز، رنگ زرد پوست یا چشم هستید.

نکات مفید

  • ممکن است در بعضی موارد بدنبال حوادث روزمره دچار خونریزی شوید. منطقه خونریزی را به مدت پنج دقیقه یا تازمانی که خونریزی متوقف می شود فشاردهید.
  • در هنگام مسافرت همیشه چند دوز اضافی را به همراه خود داشته باشید.
  • در هنگام پرواز هرگز داروهای خود را در چمدان قرار ندهید.
  • فشارخود را در منزل به طور منظم چک کنید و در صورتی که فشار بالای ۸۵/۱۳۵پرستار یا پزشک خود را مطلع کنید.
  • داروها می توانند گران باشند. اگر شما توانایی خریدن دارو را ندارید با پزشک یا پرستارخود صحبت کنید. برنامه های حمایتی وجود دارد که میتواند باعث کاهش هزینه ها شود.

                                                           مراقب سلامتی خودتان باشید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *