علائم انسداد عروق

انسداد

علائم انسداد عروق

نشانه‌های انسداد

برخی از نشانه‌های روزمره می‌توانند انسداد احتمالی را شناسایی کنند. برای مثال، آیا پس از انجام فعالیت جسمانی متوسط (مثلاً حمل خواربار یا جارو زدن برگ‌های حیاط)احساس ضعف می‌کنید، در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه احساس ناراحتی می‌کنید یا دچار تنگی نفس می‌شوید؟

علاوه بر این، حواستان به تغییر جزئی در میزان استقامتتان باشد. شاید در ابتدا تنها زمانی که از تپه بالا می‌روید این نشانه‌ها را تجربه کنید، اما یک ماه بعد، هنگام راه رفتن روی سطح غیر شیب‌ دار احساس تنگی نفس یا سبکی سر داشته باشید. هرگز این علائم را نادیده نگیرید، هرچقدر هم که ظاهراً بی‌اهمیت به نظر برسند.

 چنین علائمی می‌توانند نشان‌دهنده‌ی جریان خون ضعیف در یکی از سرخرگ‌های کرونری باشند و شما باید هنگام بروز این علائم هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

پزشکتان برای بررسی وجود یا عدم وجود انسداد، شما را معاینه کرده، نشانه‌هایتان را بررسی نموده و احتمالاً الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) انجام خواهد داد. ممکن است به آزمایش‌های بیشتری مانند تست ورزش، الکتروکاردیوگرام استرس یا یکی از فنون پیشرفته‌تر تصویربرداری قلبی نیاز داشته باشید.

ممکن است افراد فکر کنند که میزان انسداد رگ کرونری تعیین‌کننده‌ی میزان خطر حمله‌ی قلبی است. اما این تنها عامل نیست.

بار دیگر، حمله‌ی قلبی زمانی رخ می‌دهد که لخته‌ی خون به‌طور کامل یکی از سرخرگ‌ها را مسدود کند. هنگامی‌که افراد به‌طور مزمن نشانه‌های تنگی یکی از سرخرگ‌های کرونری را تجربه می‌کنند- حتی اگر این سرخرگ تا ۹۰ درصد مسدود شده باشد- قرار دادن استنت احتمالاً نشانه‌ها را کاهش خواهد داد، اما لزوماً باعث کاهش خطر حمله‌ي قلبی نخواهد شد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *