مزایای استفاده از استنت چیست؟

استنت ها

مزایای استفاده از استنت چیست؟

مزایای استفاده از استنت ها چیست؟

در برخی از بیماران خاص، استنت ها احتمال تنگی مجدد سرخرگ را کاهش می‌دهد. این تنگی گاهی اوقات پس از آنژیوپلاستی بالون یا دیگر عمل‌هایی که با استفاده از کاتتر انجام می‌شوند رخ می‌دهد. بیمارانی که آنژیوپلاستی و استنت‌ گذاری انجام می‌دهند، نسبت به بیمارانی که جراحی بای‌پس سرخرگ کرونری (CABG) را انجام می‌دهد، خیلی سریع‌تر بهبود می‌یابند. علاوه بر این، بیماران گروه اول عوارض به‌مراتب کمتری را تجربه می‌کنند.

در حدود یک سوم بیمارانی که آنژیوپلاستی بدون استنت داشته‌اند، رگی که باز شده بود طی چند ماه پس از عمل مجدداً بسته شد. این تنگی مجدد رستنوسیس نامیده می‌شود. استنت‌ ها که به‌منظور کمک به جلوگیری از انسداد مجدد رگ خونی با دارو پوشانده می‌شوند، استنت‌ دارویی نامیده می‌شوند. اگر استنت به خوبی کار نکند و رگ مجدداً بسته شود، بیمار احتمالاً به جراحی بای‌پس سرخرگ کرونری (CABG) نیاز خواهد داشت.

استنت می‌تواند هنگام حمله‌ي قلبی جانتان را نجات دهد، اما آیا می‌تواند از بروز حمله جلوگیری کند؟ سالانه برای حدود دو میلیون نفر استنت کرونر قلبی کار گذاشته می‌شود و اگر دچار بیماری سرخرگ کرونری باشید، به‌احتمال‌زیاد پزشکتان استفاده از استنت را پیشنهاد خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۳، انجمن پزشکی آمریکا گزارشی را منتشر کرد که عنوان می‌کرد استنت ها یکی از مداخلاتی هستند که بیش از میزان نیاز استفاده می‌شوند.

به گفته‌ی یکی از متخصصین قلب بیمارستان عمومی وابسته به دانشگاه هاروارد در ماساچوست آمریکا به نام دکتر داگلاس دراچمن،«هنگامی‌که افراد می‌فهمند که یکی از سرخرگ‌های کرونری‌ شان مسدود شده است، اغلب به‌صورت خودکار فکر می‌کنند که به استنت نیاز دارند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که درمان با استنت برای برخی مفید و برای برخی مضر است، این تصمیم مناسبی نیست. استنت ها می‌توانند جان افرادی که دچار حمله‌ی قلبی می‌شوند را نجات دهد، اما احتمالاً بهترین راه برای پیشگیری از حمله‌ی قلبی نیست.».

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *