کاربرد استنت چیست؟

استنت

کاربرد استنت چیست؟

استنت می‌تواند رگ‌های خونی که توسط پلاک مسدود شده‌اند را باز کند.

یکی از رایج‌ترین کاربرد‌های استنت باز کردن رگ‌ خونی مسدود شده توسط پلاک است. تجمع چربی، کلسترول یا دیگر مواد موجود در خون پلاک نام دارد.

هنگامی‌که این پلاک در جریان خون جمع شود، به دیواره‌ی رگ‌ها می‌چسبد. در طول زمان، این موضوع باعث تنگ شدن رگ‌ها و محدود شدن میزان خون تازه‌ای است که از آن عبور می‌کند.

تجمع پلاک در رگ‌ها یکی از دلایل بیماری کرونر قلبی است. با گذشت زمان، افرادی که رگ‌هایشان تنگ شده است کم‌کم نشانه‌های خطر مانند درد قفسه‌ی سینه را تجربه خواهند کرد. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی درمان نشود، خطر پیامد‌هایی مانند حمله‌ی قلبی یا سکته بیشتر خواهد بود.

PCI

اگر خطر ازکارافتادن یا انسداد مجدد سرخرگ وجود دارد، پزشک احتمالاً برای باز نگه‌داشتن آن استنت‌گذاری را توصیه خواهد کرد. پزشکان طی عملی تحت عنوان مداخله‌ی ماورای پوستی کرونری (PCI) یا آنژیوپلاستی با استنت، استنت را وارد رگ می‌کنند.

در حین عمل PCI، پزشکان کاتتر را وارد سرخرگ می‌کنند. در یک سر کاتتر بالون کوچکی وجود دارد که استنت دور آن قرار گرفته است. هنگامی‌که کاتتر به ناحیه‌ی انسداد می‌رسد، پزشک بالون را باد خواهد کرد. هنگامی‌که بالون باد می‌شود، استنت بزرگ شده و در جای خود قفل می‌شود.

سپس پزشک کاتتر را بیرون می‌کشد و استنت برای باز نگه‌داشتن سرخرگ سر جای خود باقی می‌ماند. تصمیم برای استفاده یا عدم استفاده از استنت بر عهده‌ی پزشک است و او بر اساس عواملی مانند اندازه‌ی سرخرگ و مکان انسداد چنین تصمیم را اتخاذ می‌کند.

کاربرد های دیگر استنت

پزشکان ممکن است از استنت برای این موارد نیز استفاده کنند:

•           رگ‌های خونی مغز یا آئورتی که در معرض خطر آنوریسم قرار دارد.

•           نایژه‌های ریه‌ای که خطر ازکارافتادگی‌شان وجود دارد.

•           میزنای، عضوی از بدن که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می‌کند.

•           مجاری صفراوی که مسئول انتقال مایع صفرا اعضای بدن و روده‌ی کوچک هستند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *