استنت چیست؟

استنت قلب

استنت چیست؟

استنت چیست؟

استنت قلب لوله‌ی توری کوچکی از جنس فلز است. این لوله سرخرگ‌ را باز نگه می‌دارد و به‌طور دائم در داخل آن باقی می‌ماند. هنگامی‌که تجمع چربی (پلاک چربی) باعث تنگی یا انسداد یکی از سرخرگ‌های کرونری (سرخرگی که عضله‌ي قلب را تغذیه می‌کند) می‌شود، جریان خون کاهش می‌یابد.

اگر جریان خون به عضله‌ی قلب کاهش یابد، فرد در قفسه‌ی سینه احساس درد خواهد کرد و دچار تنگی نفس، عرق سرد و سبکی سر می شود. در صورت تشکیل لخته‌ی خونی و انسداد کامل جریان خون به بخشی از عضله‌ی قلب، فرد دچار حمله‌ی قلبی خواهد شد. استنت سرخرگ کرونری را باز نگه داشته و احتمال بروز حمله‌ی قلبی را کاهش می‌دهد.

فناوری استنت طی ۲۰ سال گذشته تکامل زیادی یافته است. استفاده از استنت‌های امروزی آسان‌تر است و عوارض و پیچیدگی‌های کمتری نیز دارند. تور استنت‌های امروزی انعطاف‌پذیری بیشتر داشته و برای جلوگیری از تشکیل زخم در بافت رگ و جلوگیری از تنگی مجدد آن حاوی دارو است.

بدین ترتیب، استنت‌های امروزی احتمال نیاز به عمل مجدد را کاهش می‌دهند. امروزه حدود ۷۵ درصد از استنت‌ها از طریق مچ دست، و نه کشاله‌ی ران، قرار داده می‌شوند، امری که احتمال خونریزی را کاهش و سرعت بهبود را افزایش می‌دهد.

پزشکان همچنین به‌منظور حمایت از رگ‌های خونی در مغز یا مجراهای انتقال ادرار یا صفرا، از استنت در دیگر نواحی بدن استفاده می‌کنند. استنت معمولاً لوله‌ا‌ی توری از جنس فلز است. البته، استنت‌هایی از جنس پارچه نیز تولید شده‌اند. گاهی اوقات پزشکان از استنت‌های قابل‌جذبی که حاوی دارو هستند به‌عنوان راه‌حل موقتی [جهت درمان بیماری قلبی] استفاده می‌کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *