عملکرد پیس میکر ها

عملکرد پیس میکر ها

عملکرد پیس میکر ها

عملکرد پیس میکر ها

اختلال سیگنالدهی الکتریکی در قلب موجب آریتمی‌ها می‌شود. پیس میکر ها از پالس‌های الکتریکی کم انرژی برای غلبه بر این اختلال سیگنالدهی استفاده می‌کنند. عملکرد پیس میکرها به گونه ایست که می‌تواند:

  • ریتم قلبی کند را تند کند.
  • به کنترل ریتم غیرطبیعی یا سریع قلب کمک کند.
  • در صورتی که دهلیزها به جای انقایض یا ضربان طبیعی، لرزش داشته باشند، از انقباض طبیعی بطن‌ها اطمینان حاصل ‌کند.
  • سیگنالدهی الکتریکی را بین حفره‌های فوقانی و تحتانی قلب هماهنگ ‌کند.
  • سیگنالدهی الکتریکی را بین بطن‌ها هماهنگ ‌کند. به ضربان‌سازهایی که این کار را انجام می‌دهند،دستگاه‌های همگام‌کننده‌ی قلبی[۱] (CRT) گفته می‌شود. از دستگاه‌های CRTبرای درمان نارسایی قلبی استفاده می‌شود.
  • از آریتمی‌های خطرناک ناشی از اختلالی به نام سندرم QT طولانی جلوگیری ‌کند.

پیس میکر ها همچنین بر فعالیت الکتریکی و ریتم قلبی نظارت و آن را ثبت می‌کنند. پیس میکرهای جدید می‌توانند بر دمای خون، سرعت تنفس، و سایر عوامل نظارت کنند. آنها همچنین می‌توانند سرعت ضربان قلب را با توجه به تغییر در فعالیت، تنظیم کنند.

پیس میکرها می‌توانند دائمی یا موقت باشند. پیس میکر های موقت برای درمان مشکلات کوتاه مدت قلبی، مانند ضربان قلب آهسته‌ی ناشی از حمله‌ی قلبی، جراحی قلب یا اوردوز[۲] داروها به کارمی‌روند. پیس میکر های موقت همچنین در موارد اورژانسی به کار می‌روند و ممکن است از آنها تا زمان کاشت پیس میکردائم یا تا زمانی که وضعیت گذرا از بین برود، استفاده شود. باید تا زمانی که از پیس میکرموقت استفاده می‌کنید، در بیمارستان بمانید. پیس میکر های دائمی برای کنترل مشکلات طولانی مدت ریتم قلب به کار می‌روند.

ICD

پزشکان همچنین از دستگاه دیگری به نام دفیبریلاتورکاشتنی قلبی (ICD)  برای درمان آریتمی‌ها استفاده می‌کنند. ICD مشابه پیس میکراست. با این وجود، علاوه بر استفاده از پالس‌های الکتریکی کم انرژی، از پالس‌های پرانرژی نیز برای درمان آریتمی‌های تهدیدکننده‌ی حیات استفاده می‌کند.

پیس میکر ها شامل یک باکتری، یک ژنراتور کامپیوتری، و سیم‌هایی هستند که در نوک خود حسگر (سنسور) دارند. (به این سنسورها الکترود گفته می‌شود). باتری نیروی ژنراتور را تامین می‌کند، و هر دو توسط یک جعبه‌ی نازک فلزی احاطه شده‌اند. سیم‌ها ژنراتور را به قلب متصل می‌کنند. پیس میکر به نظارت و کنترل ضربان قلب کمک می‌کند. الکترودها فعالیت الکتریکی قلبی را شناسایی می‌کنند و داده‌ها را از طریق سیم‌ها، به کامپیوتر داخل ژنراتور می‌فرستند.

اگر ریتم قلب شما غیرطبیعی باشد، کامپیوتر به ژنراتور فرمان می‌دهد که پالس الکتریکی به قلب شما بفرستد. این پالس‌ها از طریق سیم به قلب شما می‌رسند. پیس میکر  های جدیدتر می‌توانند بر دمای خون، تنفس  و سایر عوامل نظارت کنند. آنها می‌توانند سرعت ضربان قلب را بر اساس تغییر فعالیت شما، تنظیم کنند. کامیپوتر پیس میکر همچنین فعالیت الکتریکی قلب و ریتم آن را ثبت می‌کند. پزشک می‌تواند از طریق یک دستگاه بیرونی، کامپیوتر پیس میکرشما را برنامه‌ریزی کند. پزشک نیازی به تماس مستقیم با پیس میکر یا استفاده از سوزن ندارد.

پیس میکر ها یک تا سه سیم دارند، که هر یک در حفره‌های مختلف قلب قرار می‌گیرند.

  • سیم‌های پیس میکر تک حفره‌ای ، معمولاً پالس‌ها را از ژنراتور به بطن راست منتقل می‌کنند (حفره‌ی پایینی و سمت راست قلب).
  • سیم‌های پیس میکرهای دو حفره‌ای ،پالس‌ها را از ژنراتور به دهلیز راست (حفره‌ی بالا و راست) و بطن راست منتقل می‌کنند. این پالس‌ها به هماهنگی زمان‌بندی انقباضات این دو حفره کمک می‌کند.

سیم‌های پیس میکر دوبطنی پالس‌ها را از ژنراتور به یک دهلیز و هر دو بطن منتقل می‌کنند. این پالس‌ها سیگنال‌دهی الکتریکی را بین دو بطن هماهنگ می‌کند. این نوع پیس میکر، دستگاه CRT نام دارد.[۱] cardiac resynchronization therapy

[۲] مصرف بیش از حد

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *