پیس میکر چیست؟

پیس میکر یا ضربان ساز

پیس میکر چیست؟

پیس میکر چیست؟

پیس میکر یا ضربان ساز دستگاه کوچکی است که برای کمک به کنترل ریتم‌های نامنظم قلبی، در قفسه‌ی سینه یا شکم کار گذاشته می‌شود. این دستگاه برای ایجاد سرعت ضربان قلب طبیعی، از پالس (تکانه) الکتریکی استفاده می‌کند. پیس میکر ها برای درمان آریتمی‌ها به کار می‌روند.

آریتمی‌ به مشکلات سرعت یا ریتم ضربان قلب اطلاق می‌شود. در طول آریتمی، قلب ممکن است بسیار سریع، بسیار آهسته یا به صورت نامنظم بتپد. به ضربان‌ قلب بسیار سریع، تاکی‌کاردی گفته می‌شود و به ضربان قلب بسیار آهسته برادی‌کاردی گفته می‌شود.

در طول آریتمی، قلب قادر نیست خون کافی را برای بدن پمپ کند. این امر موجب علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، یا غش می‌شود. آریتمی‌های شدید ممکن است به اعضای حیاتی بدن آسیب بزنند و موجب از دست رفتن هوشیاری یا مرگ شوند.

پیس میکر یا ضربان ساز می‌تواند برخی از علائم آریتمی را کاهش دهد، مانند خستگی و غش. پیس میکر همچنین به از سرگیری سبک زندگی فعال‎تر در فرد دچار ریتم غیرطبیعی قلب، کمک میکند.

چه کسانی به پیس میکر نیاز دارند؟

پزشکان به دلایل بسیاری استفاده از پیس میکر را توصیه می‌کنند. شایع‌ترین دلایل شامل برادی‌کاردی و بلوک قلبی است.. بلوک قلبی اختلالی است که در آن سیگنال الکتریکی کند می‌شود یا در مسیر حرکت آن در طول قلب، اختلال ایجاد می‌شود.

بلوک قلبی در نتیجه‌ی افزایش سن، آسیب قلبی ناشی از حمله‌ی قلبی، یا سایر وضعیت‌هایی که در فعالیت الکتریکی قلب تداخل ایجاد می‌کنند، ایجاد می‌شود. برخی اختلالات عصبی و عضلانین نیز منجر به بلوک قلبی می‌شوند، مانند دیستروفی عضلانی.


اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *