هولتر فشار خون

هولتر فشار خون

هولتر فشار خون

هولتر فشار خون 

هولتر فشار خون روشی برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا در یک دوره ۲۴ ساعته است. در کلینیک پزشک، معمولا فشار خون یک یا دو بار در طی یک ویزیت گرفته می شود. در نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب ارائه می دهد. برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد، و در برخی دیگر ممکن است فشارخون در طول خواب حتی افزایش یابد. هولتر فشار خون کمک می کند نوسانات غیر طبیعی فشارخون، زمانیکه فقط در مطب پزشک بررسی شده و تشخیص داده نمی شود. اندازه گیری شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون مخفی، فشار خون روپوش سفید و فشار خون پایدار است.

پدیده‌ی فشار خون مخفی به حالتی گفته می‌شود که فشار خون زمانی که در مطب پزشک هستید نرمال بوده اما بیرون از مطب یا در خانه بالاست. عکس این شرایط که سندروم روپوش سفید نامیده می شود، به زمانی اطلاق می شود که در مطب پزشک یا کلینیک فشار خون‌ بالا و در خانه‌ پایین است. فشار خون پایدار نیز فشار خونی است که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است.

فشار خون بالا

تخمین زده می‌شود یک دهم بزرگسالان دچار فشار خون مخفی هستند. فشار خون مخفی مانند فشار خون بالا، ریسک مرگ و آسیب به ارگان‌های بدن را به میزان بیشتری افزایش می دهد. به همین علت فشار خون با وجود ویزیت‌های ماهیانه پزشک در مطب، میبایست به طور منظم در منزل چک شود. همچنین فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. این نوع فشار در ۱۵ تا ۳۰ درصد بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک توسط هولتر، نتایج را در خارج از مطب پزشک طبیعی نشان می دهد، بیمار معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارد.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگری نیز مناسب باشد، مانند:

  • زنان باردار با فشارخون بالا
  • بیماران با فشارخون بالای مرزی
  • عدم کنترل فشارخون با دارو
  • تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
  • تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
  • غش کردن یا فشار خون پایین

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کرده و مانع تجویز نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون شود. همچنین می تواند فشارخون مخفی را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت نیز توسط این دستگاه انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف یا همان بازوبند می تواند موجب درد در ناحیه بازو و گاه تحریک پوست و ایجاد خارش شود که معمولا خود به خود از بین می رود. از دیگر معایب آن می توان به ایجاد اختلال در خواب اشاره کرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *