ماساژ درمانی و دیابت

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی و دیابت

ماساژ درمانی و دیابت

ماساژ روشی است که در آن ماساژ دهنده یا تراپیست با حرکت‌های ملایم و فشار بر ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم بدن، به کاهش درد، گرفتگی عضلات و آرامش ذهن کمک می کند.

دیابتی ها نیز مانند سایر افراد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند از ماساژ بهرمند شوند، اما به دلیل بیماری و شرایط خاص و دارویی‌هایی که مصرف می‌کنند، باید نکات و اصولی را رعایت کرده و از سبک ماساژ مخصوصی استفاده نمایند. افراد دارای سابقه بیماری خاص، باید قبل از ماساژ حتما با پزشک خود مشورت کنند.

مهم‌ترین خطری که ممکن است فرد دارای دیابت را تهدید کند، پایین آمدن قند خون است. بنابراین لازم است پیش از ماساژ و پس از آن، میزان قند خون چک شود و در صورت پایین بودن، از انجام ماساژ خودداری شود. بنابراین اگر در طول ماساژ علائمی مانند عرق کردن، سردرد شدید و افزایش ضربان قلب مشاهده شد، انجام آن متوقف گردد. نیاز است یک تراپیست متخصص و آگاه که اطلاعات کافی در زمینه بیماری دیابت دارد، ماساژ را انجام دهد؛ در حین ماساژ نباید درد و یا هرگونه احساس ناخوشایند دیگری وجود داشته باشد. اگر در پا و یا هر قسمت دیگر بدن، زخم، ورم و یا عفونتی وجود دارد، از انجام ماساژ خودداری کنید.

دریافت منظم ماساژ باعث کاهش سطح هورمون استرس در بدن شده و همچنین فشار خون و ضربان قلب را نیز به تعادل می‌رساند. ماساژ درمانی باعث بهبود جریان گردش خون می‌شود، در نتیجه سلول‌ها انسولین بیشتری جذب کرده و سطح گلوکز نیز کاهش می‌یابد. گردش منظم خون بر سیستم لنفاوی اثر گذاشته و منجر به عملکرد بهتر آن می‌شود. از دیگر تاثیرات مثبت ماساژ بر بدن می توان به:

  • تقویت سیستم ایمنی
  • کاهش علائم و مشکلات ناشی از دیابت
  • کاهش صدمات و جراحاتی که بر روی پا ایجاد می شود.
  • تقویت عملکرد سیستم عصبی بدن
  • عملکرد بهتر کلیه
  • بهبود روحیه و کاهش استرس و نگرانی

اشاره کرد.

نوع ماساژ مورد نیاز در بیماران دیابتی

ماساژ سنگ داغ، سوئدی و شیاتسو از جمله سبک‌های مناسب برای افراد دارای دیابت محسوب می شود، رعایت این نکته که انجام این ماساژ حتما توسط تراپیست متخصص و با تجربه صورت گیرد، از اهمیت بسزایی برخوردار است. چرا که در غیر این صورت، نه تنها بی فایده خواهد بود، بلکه ممکن است سلامتی بیمار نیز با خطر مواجه شود.

یکی از مشکلاتی که گریبان گیر افراد دیابتی است، زخم و جراحاتی است که در پا ایجاد می‌شود؛ که به علت نامنظم بودن جریان خون می باشد. ماساژ پا بهترین انتخاب برای این افراد خصوصا مبتلایان به دیابت نوع دوم می باشد. ماساژ بافت عمیق برای این افراد مناسب نیست؛ بنابراین میبایست از انجام آن جدا خودداری شود.

نوع روغن مورد نیاز در بیماران دیابتی

روغن‌های ماساژ نظیر جوجوبا، زیتون و نارگیل برای افراد دیابتی مناسب هستند. بهتر است پیش از مصرف با دکتر خود مشورت کرده و از عدم تداخل دارویی آن با داروهای مصرفی خود اطمینان حاصل کنید. دقت داشته باشید که از روغن‌های رقیق شده استفاده کنید. پیش از مصرف مقداری از آن را بر روی قسمتی از بدن  مثلا قسمت داخلی بازو امتحان کنید. ۲۴ ساعت منتظر بمانید و در صورت عدم بروز هر گونه حساسیت، از آن استفاده کنید. از روغن‌های که موجب اگزما و عفونت می شوند اجتناب کنید.

دفعات و مدت زمان ماساژ

با توجه به نوع ماساژ، مدت زمان انجام آن نیز متفاوت خواهد بود؛ ماساژ کل بدن ممکن است یک ساعت طول بکشد، در حالی که برای عضو خاصی مانند پا ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان لازم است. به طور کلی بهتر است ماساژ برای افراد دیابتی دو بار در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه انجام شود. ماساژ درمانی به عنوان روشی مکمل و موثر برای افراد دیابتی به شمار می‌آید و در سلامت عمومی و پیشگیری از عوارض و صدمات این بیماری بسیار موثر است.

برای راحتی بیشتر و کاهش هزینه‌های مراکز ماساژ، می‌توانید با خرید انواع دستگاه‌های ماساژ مانند صندلی ماساژور، از تمام تاثیرات و فواید آن بهره مند شوید. این دستگاه ها، استرس و گرفتگی‌های عضلانی را در تمام بدن کاهش داده و علاوه بر این تمام تاثیراتی که ماساژ بر روی افراد دارای دیابت دارد را نیز فراهم می کند. با استفاده از ریموت کنترل دستگاه، می‌توانید عوامل مختلفی مانند شدت، نوع و فشار ماساژ را به دلخواه خود تنظیم کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *