ماساژ و سلامت قلب

ماساژ

ماساژ و سلامت قلب

ماساژ و سلامت قلب

علاوه بر فعالیت مرتب و رژیم غذایی مناسب، اضافه کردن ماساژ درمانی به برنامه‌های تناسب اندام می تواند اثرات بسیار موثری بر روی سلامت شما داشته باشد. ماساژدرمانی، التهاب و آسیب‌های ماهیچه ای و اسکلتی ناشی از ورزش های سنگین را به شدت کاهش می‌دهد. تاثیر ماساژ درمانی بر روی التهاب، مشابه داروهای ضد التهاب است و شما می‌توانید بدون نگرانی از آسیب‌های ورزشی، ورزش موردعلاقه خود را دنبال کنید. بنابراین هنگام تعیین برنامه‌ی تناسب اندام و سلامتی خود، در نظر داشته باشید که چگونه ماساژ درمانی منظم می‌تواند به حفظ سلامت شما در طول مسیر کمک کند.

تسکین استرس و اضطراب

پس از پشت سر گذاشتن یک بازه زمانی پر استرس و افزایش تدریجی آن، قلب با صدمات جدی مواجه خواهد شد. اکثر بیماری‌های قلبی در نتیجهی تنش و اضطراب به وجود می آیند. استرس و اضطراب باعث افزایش ترشح هورمون های استرس آدرنالین و کورتیزول (cortisol) ، و در نتیجه افزایش نرخ تنفس ، فشار خون و ضربان قلب می شود. استرس باعث لخته شدن خون و بالا رفتن احتمال حمله ی قلبی می شود. یک ماساژ ۱ساعته به میزان زیادی ضربان قلب را کند کرده و با کاهش سطوح هورمون های استرس، مقاومت در برابر بیماری را افزایش می‌دهد. از دیگر فواید ماساژ برای قلب ترشح مقدار قابل توجهی اندورفین، دوپامین و سورتونین (Serotonin) در بدن است که می توان آن را راهی موثر در جهت خنثی کردن سطوح بالای کورتیزول و آدرنالین در بدن دانست. هورمون اندورفین‌، به بهبود خلق و خو و حفظ آرامش کمک زیادی می کند. به همین دلیل فرد پس از هر ماساژ احساس شادی و آرامش بیشتری می کند.

کاهش فشار خون

گردش خون به مقدار خونی گفته می شود که در کل دستگاه قلب و عروق در یک زمان مشخص در گردش است. به میزان فشاری که خون به جداره عروق خونی در هنگام پمپاژ قلب وارد می‌کند، فشار خون گفته می شود. با کاهش فشار خون، گردش خون در سرتاسر بدن افزایش می‌یابد. بنابراین هرچند کند شدن گردش خون از علائم فشار خون بالا است درعین حال می‌تواند عامل آن نیز باشد. به این ترتیب فشار خون تاثیر زیادی بر گردش خون دارد.

از دیگر فواید ماساژ برای قلب می توان به تنظیم فشار خون اشاره کرد. ماساژ درمانی منظم، باعث بهبود فشار خون بالا و نیز فشار خون پایین می‌شود. ماساژ درمانی علاوه بر کمک به تخلیه اضطراب، احساس خشم، تنش و افسردگی از بدن فرد، موجب کاهش ریسک ابتلا به سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیوی نیز می‌شود.

سلامت قلب سالمندان با ماساژ

ماساژ درمانی روشی پیشگیرانه به منظور کمک به عملکرد قلب سالمندان و رویکردی غیر تهاجمی برای کاهش نشانه‌های مرتبط به افزایش سن سالمندان است. با افزایش سن، قلب به طور پیشرونده‌ای رو به زوال می‌رود. دیواره‌ی شریان‌های درون و اطراف قلب ضخیم شده و حفره‌های قلبی بزرگ می‌شوند. همچنین، انعطاف‌پذیری شریان‌ها و مویرگ‌های درون و اطراف قلب کاهش پیدا می‌کند و بدین ترتیب احتمال افزایش التهابات عضلات قلبی بالا رفته و عملکرد قلب برای پمپاژ خون به سراسر بدن ضعیفتر می شود. به این دلیل، حتی اگر هیچ عامل خطر دیگری هم وجود نداشته باشد، فشار خون بالا و کاهش گردش خون اغلب در افراد مسن ایجاد می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد، افزودن ماساژدرمانی به مراقبت‌های روتین سلامت شخص، می‌تواند به جمعیت سالمند کمک بسزایی کرده و قلب آنان را به مدت طولانی‌تری سالم نگه دارند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *