پیس میکر میکرا

پیس میکر میکرا

پیس میکر میکرا

پیس میکر میکرا

پیس میکر میکرا جدیدترین و کوچکترین پیس میکر موجود در دنیا و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۶ می باشد.

برخلاف اغلب پیس میکرها که در قفسه سینه بیمار قرار گرفته و لیدهای آن به داخل قلب وارد می شوند،Micra  مستقیما درون قلب بیمار (بطن راست) کاشته می شود . از ویژگیهای بارز و اثبات شده ی این پیس میکر می توان به این موارد اشاره کرد:

کم تهاجمی بودن:

پیس میکر میکرا از طریق وریدی در پا در قلب قرار می گیرد، بنابراین عوارضی نظیر برش قفسه سینه، جای زخم و برآمدگی که از عوارض پیس میکرهای رایج می باشند را در پی نخواهد داشت.

جامع و یکپارچه بودن:

به تنهایی و بطور کامل و مستقل درون قلب عمل کرده و عوارض پزشکی بالقوه ناشی از برش قفسه سینه و وجود سیم در قلب را حذف می کند.

کوچک تر بودن:

میکرا ۹۳ درصد کوچکتر از پیس میکرهای رایج می باشد و اندازه ای تقریبا معادل با یک کپسول ویتامین دارد.

سازگار با  MRIیا همان تصویرسازی تشدید مغناطیسی

تنظیم اتوماتیک ضربان قلب با توجه به سطح فعالیت بدن

دارای طول عمر متوسط ۱۲ ساله

سوالات متداول

  • آیا ضربان ساز میکرا برای تمامی بیماران مناسب است؟

خیر. ضربان ساز میکرا تنها برای بیمارانی مناسب است که نیازمند ضربان ساز تک حفره ای یا بطنی هستند. حتما با پزشک خود در رابطه با سازگاری، مزایا و خطرات استفاده از ضربان ساز میکرا برای شما صحبت کنید.

  • ضربان ساز میکرا چگونه در قلب قرار می گیرد؟

پزشک شما یک کاتتر نی مانند را در یکی از رگهای بالای ران وارد کرده و به وسیله آن ضربان ساز میکرا را در بطن راست قلب شما تعبیه می کند. پس از آن کاتتر برداشته می شود.

  • آیا انجام اسکن ام آر آی با وجود ضربان ساز میکرا امکان پذیر است؟

ضربان ساز میکرا مطمئن و سازگار با اسکنرهای ام آر آی طراحی، تست و تایید شده است. مادامی که بیمار منعی جهت استفاده از MRI نداشته باشد، استفاده از آن بلامانع است. کارت شناسایی ضربان ساز شما مدل دستگاه کاشته شده را مشخص می کند. پزشک میبایست در صورت داشتن هرگونه ابهام در خصوص منع استفاده، با بخش خدمات فنی و یا نماینده شرکت تماس حاصل نماید.

آیا دستگاه های حاوی آهن ربا یا مگنت بر روی عملکرد میکرا تاثیر می گذارند؟

این امکان وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می شود دستگاه های حاوی مگنت در فاصله ای بیش از ۱۵ سانتی متر از ضربان ساز کاشته شده قرار گیرند. این دستگاه ها شامل تلفن همراه، محصولات مغناطیس درمانی، بلندگو های استریو و ماساژورهای دستی می باشند. گذاشتن موبایل در جیب پیراهن و استفاده از تشک ها و بالشت های مغناتیسسی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

  • آیا گذشتن از گیت های فلزیاب فرودگاه بلامانع است؟

بله، گذشتن از گیت های امنیتی فرودگاه خللی در عملکرد این دستگاه ایجاد نخواهد کرد.

آیا استفاده از لوازم خانگی بلامانع است؟

بله، آن دسته از لوازم خانگی که به خوبی نگهداری شده و کار می کنند، دارای ایمنی لازم هستند. این لوازم شامل اجاق مایکروویو، لوازم عمده و اصلی، پتوهای برقی و پد های گرمایشی هستند.

آیا می توان به ورزش و فعالیت های عادی و منظم روزانه ادامه داد؟

بله، شما قادر خواهید بود به فعالیت های روزمره خود بازگردید. اما این امر منوط بر این است که سطح تناسب اندام خود را بیش از اندازه مجاز افزایش ندهید. سوالات مربوط به فعالیت ای بخصوص خود را حتما با پزشک در میان بگذارید.

  • آیا طول عمر دستگاه میکرا ابدی است؟

خیر، میکرا دارای باتری بوده و طول عمر باتری به شرایط قلب شما بستگی دارد. عمر متوسط تقریب زده شده میکرا ۱۲ سال می باشد. تجربه شخصی هر فرد ممکن است متفاوت باشد. پزشک مربوطه در هر بار مراجعه جهت چک آپ، وضعیت باطری را بررسی خواهد کرد.

در صورت کاهش سطح باتری میکرا چه اتفاقی می افتد؟

ضربان ساز میکرا طوری طراحی شده است که در صورت نیاز به دستگاهی جدید، انتخاب هایی را برای فرد فراهم میسازد. ممکن است دستگاه خاموش شده و دستگاهی جدید و یا سیستمی قدیمی تر جایگزین شود. میکرا همچنین دارای نوعی ویژگی با عنوان بازیابی می باشد که در صورت امکان فعال خواهد شد. پزشک بهترین گزینه ممکن را برای شما مشخص خواهد کرد.

  • پس از کاشت میکرا، هر چند وقت یکبار لازم است به پزشک مراجعه شود؟

بازه های زمانی مراجعه به پزشک ، توسط خود پزشک تعیین می گردد. به طور معمول اولین مراجعه یک ماه پس از کاشت بوده و مراجعات بعدی هر ۶ تا ۱۲ ماه خواهد بود.

اطلاعات بیشتر

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *