تست های سلامت قلبی برای بیماران دیابتی

تست های سلامت قلبی برای بیماران دیابتی

به صوت گوش دهید

داشتن دیابت، خطر پیشرفت بیماری های قلبی-عروقی را به مقدار زیادی افزایش می دهد. به همین دلیل ممکن است ارائه دهنده خدمات درمانی شما یک یا چند تست از تست های زیر را برای بررسی سلامت قلب شما توصیه کند.

تست های غیر تهاجمی

تست های غیر تهاجمی تست هایی هستند که در آن ابزار یا مایعی درون بدن قرار داده نمی شود که شامل موارد زیر هستند:

الکتروکاردیوگرام:

 این تست فعالیت های الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند و ضربان قلب ایجاد میشود زیرا یک ضربه الکتریکی (یا “موج”) از طریق آن عبور می کند.این موج باعث می شود که ماهیچه ها فشار بیاورند و خون را از قلب به شریان ها پمپاژکنند.

اکوکاردیوگرام:

این تست فراصوت ایمن و بدون درد از امواج صوتی برای بررسی ساختار و حرکت قلب استفاده می کند. در طول  انجام این تست ، بیمار دراز می کشد و تکنسین وسیله ای را روی سینه حرکت می دهد. دستگاه موج صوتی بی صدایی را ساطع می کند و تصاویری از محفظه ها و دریچه های قلب ایجاد می کند.اکو می تواند به پزشک بگوید که ضخامت عضله قلب چقدر است و قلب تا چه حد به خوبی پمپاژ می کند.

تست استرس ورزش (“تست تردمیل” یا “تست ورزش”):

این نوع تست به تعیین چگونگی عملکرد قلب شما کمک می کند. از آنجا که بدن شما در طول انجام تست سخت تر کار می کند بنابراین به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد ، پس قلب شما باید خون بیشتری را پمپاژ کند. این تست می تواند میزان کاهش خونرسانی در شریان هایی که قلب را تأمین می کنند را نشان دهد. همچنین به پزشکان کمک می کند تا از نوع و میزان فعالیت بدنی مناسب برای بیمار آگاه شوند.

تست های تهاجمی:

تست های تهاجمی نیاز به قرار دادن ابزار یا مایعاتی مانند رنگهای قابل تزریق در بدن دارند.مثال هایی از چنین تست هایی برای بررسی سلامت قلبی-عروقی شامل موارد زیر است:

تست استرس تالیوم:(نوعی تست اسکن هسته ای یا تست تصویربرداری پرفیوژن میوکارد است)،تست استرس تالیوم نشان دهنده ی نحوه ی به جریان افتادن خون در عضله ی قلبی است. این تست معمولاً در همراهی با تست استرس ورزش بر روی تردمیل یا دوچرخه انجام می شود.

آنژیوگرام عروق کرونر: این نوع تست شامل تزریق یک رنگ قابل مشاهده توسط اشعه X به جریان خون است که آن را به یک تست تهاجمی تبدیل می کند. سپس تصاویر اشعه ایکس گرفته شده و آسیب شریان ها مورد بررسی قرار می گیرند. ازتصویر برداری از شریان کرونری برای کمک به پزشکان در ارزیابی تعداد و شدت انسداد در شریان هایی که خون ماهیچه های قلب را تأمین می کنند، استفاده می شود.

تست سلامت قلب:

بیماریهای قلبی قاتلین شماره یک در ایالات متحده هستند. آنها همچنین علت اصلی ناتوانی هستند. اگر شما به بیماری قلبی مبتلا هستید ،  بسیار مهم است که در مراحل ابتدایی که درمان آن آسان تر است به آن پی ببرید. آزمایشات خون و تست های سلامت قلب می توانند به یافتن بیماری های قلبی یا شناسایی مشکلاتی که می توانند منجر به بیماری های قلبی شوند ، کمک کنند. چندین نوع تست مختلف برای سلامت قلب وجود دارند. پزشک شما با توجه به علائم شما (در صورت وجود) ، عوامل خطر و سابقه پزشکی ، تصمیم خواهد گرفت که کدام تست یا تست ها را انجام دهید.

سوند گذاری قلبی:

سوند گذاری قلبی یک روش پزشکی است که برای تشخیص و معالجه برخی از بیماری های قلبی استفاده می شود. برای انجام این روش ، پزشک شما یک سوند (یک لوله بلند و باریک و انعطاف پذیر) را در رگ خونی در بازو ، کشاله ران یا گردن شما قرار می دهد و آن را به طرف قلب شما هدایت می کند. پزشک می تواند از این سوند برای انجام آنژیوگرافی عروق کرونر استفاده کند که شامل قرار دادن نوع خاصی از رنگ در سوند است .این رنگ می تواند از طریق جریان خون به قلب شما جاری شده و سپس پزشک اشعه ایکس قلب شما را بگیرد. این رنگ به پزشک شما اجازه می دهد تا شریان های کرونر شما را روی اشعه ایکس ببیند ، و بیماری عروق کرونر (تجمع پلاک در شریان ها) را بررسی کند.

• نمونه هایی ازخون و ماهیچه های قلب بگیرید

روشهایی مانند جراحی جزئی قلب یا آنژیوپلاستی را اگر که پزشک تشخیص داد به آن احتیاج دارید ، انجام دهید.

سی تی اسکن قلبی:

اسکن قلب (توموگرافی کامپیوتری) یک تست تصویربرداری بدون درد است که از اشعه ایکس برای گرفتن عکس های دقیق از قلب و رگ های خونی شما استفاده می کند. کامپیوترها می توانند این تصاویر را با هم ترکیب کنند تا یک مدل سه بعدی از تمام قلب ایجاد کنند. این تست می تواند به پزشکان در تشخیص یا ارزیابی موارد زیر کمک کند:

• بیماری عروق کرونر

• ساخت کلسیم در عروق کرونر

• مشکلات آئورت

• مشکلات عملکرد قلب و دریچه ها

• بیماریهای پریکارد

قبل از انجام آزمایش یک رنگ کنتراست به شما تزریق میشود.  این رنگ تصاویر قلب و عروق خونی شما را برجسته می کند. اسکنر CT یک دستگاه بزرگ و شبیه تونل است.شما تا زمانی که به طور کامل داخل دستگاه اسکنر منتقل شوید دراز می کشید و اسکنر حدود ۱۵ دقیقه عکس می گیرد.

ام آر ای قلبی:

ام آر ای قلبی (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) یک تست تصویربرداری بدون درد است که از امواج رادیویی ، آهن ربا و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب شما استفاده می کند و می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا شما بیماری قلبی دارید یا خیر و اگر دارید تا چه حد شدید است. ام آر ای قلبی همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا بهترین راه را برای درمان مشکلات قلبی زیر انتخاب کند:

بیماری عروق کرونر

• مشکلات دریچه قلب

• پریکاردیت

• تومورهای قلبی

• آسیب در اثر حمله قلبی

MRI یک دستگاه بزرگ و شبیه تونل است. شما روی صفحه ای که شما را به داخل دستگاه ام آر ای می کشاند،دراز می کشید. دستگاه در حین تصویربرداری از قلب شما صداهای بلندی تولید میکند. این کار معمولاً حدود ۳۰-۹۰ دقیقه به طول می انجامد. ممکن است بعضی اوقات قبل ازتصویربرداری ، تزریق رنگ کنتراست انجام شود.این رنگ تصاویر قلب و عروق خونی شما را برجسته تر می کند.

تصویربرداری از قفسه سینه با اشعه ایکس:

تصویربرداری از قفسه سینه با اشعه ایکس تصاویری از اندام ها و ساختارهای داخل  قفسه سینه ، مانند قلب ، ریه ها و رگ های خونی شما ایجاد می کند. این تصویربرداری می تواند علائم نارسایی قلبی و همچنین اختلالات ریه وسایر علل غیر مربوط به علائم بیماری قلبی را آشکار کند.

آنژیوگرافی عروق کرونر:

آنژیوگرافی عروق کرونر (آنژیوگرام) روشی است که از رنگ های کنتراست و عکس های اشعه ایکس جهت مشاهده ی داخل شریانهای شما استفاده می کند. این  تست می تواند نشان دهد که آیا پلاک شریان های شما را مسدود کرده و انسداد آن تا چه حد شدید است. پزشکان از این روش برای تشخیص بیماریهای قلبی بعد از درد قفسه سینه ، ایست ناگهانی قلبی یا نتایج غیرطبیعی حاصل از سایر آزمایشات قلبی مانند EKG یا تست استرس استفاده می کنند.

شما معمولاً برای دریافت رنگ به شریانهای کرونر خود نیاز به سوند قلبی خواهید داشت سپس در حالی که رنگ در داخل رگ های کروناری شما جاریست از شما اصویربرداری با اشعه ایکس انجام می گیرد. این رنگ به پزشک اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق قلب و رگ های خونی شما بررسی کند.

اکوکاردیوگرافی:

اکوکاردیوگرافی یا اکو ، یک تست بدون درد است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر متحرک از قلب شما استفاده می کند. تصاویر اندازه و شکل قلب شما را نشان می دهند. اکو همچنین نشان می دهد که اتاقک ها و دریچه های قلب شما تا چه حد خوب کار می کنند. پزشکان از اکو برای تشخیص بسیاری از مشکلات مختلف قلبی و بررسی میزان شدت آنها استفاده می کنند.

برای انجام تست اکوکاردیوگرافی ، تکنسین از یک ژل روی قفسه سینه شما استفاده می کند که این ژل به امواج صوتی کمک می کند تا به قلب شما برسند. تکنسین یک مبدل (وسیله شبیه به گره) را روی قفسه سینه شما حرکت می دهد. مبدل به یک کامپیوتر متصل می شود و امواج اولتراسوند را به درون قفسه سینه شما منتقل می کند ،و کامپیوتر امواج بازگشتی از آن را به تصاویر قلب شما تبدیل می کند.

الکتروکاردیوگرام (EKG) یا (ECG):

الکتروکاردیوگرام که به آن ECG یا EKG نیز گفته می شود ، یک تست بدون درد است که فعالیت الکتریکی قلب شما را شناسایی و ثبت می کند. این تست نشان می دهد که قلب شما با چه ضربانی در حال تپیدن است و آیا ریتم آن ثابت است یا نامنظم.

EKG ممکن است بخشی از یک آزمایش معمول برای غربالگری بیماری قلبی باشد. یا ممکن است شما آن را برای تشخیص و مطالعه مشکلات قلبی مانند سکته قلبی ، آریتمی و نارسایی قلبی دریافت کنید.

برای انجام تست، شما روی یک میز دراز می کشید و یک پرستار یا تکنسین  الکترودهایی(قطعاتی که دارای سنسور هستند) را به پوست روی قفسه سینه ، بازوها و پاها وصل می کند. سیم ها الکترودها را به دستگاهی که فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند، وصل می کنند.

تست استرس:

تست استرس نحوه عملکرد قلب شما در هنگام استرس فیزیکی را بررسی می کند. این  تست می تواند به تشخیص بیماری عروق کرونر کمک کند و شدت آن را بررسی کند. همچنین می تواند مشکلات دیگری از جمله بیماری دریچه قلب و نارسایی قلبی را بررسی کند.

برای انجام  تست ، شما ابتدا ورزش می کنید (یا در صورت عدم توانایی ورزش کردن به شما دارو داده می شود) تا قلب شما سخت کار کند و ضربان قلبتان بالا برود. هنگامی که این اتفاق افتاد ، شما توسط EKG و دستگاه مانیتورینگ فشار خون تحت کنترل و نظارت قرار می گیرید. بعضی اوقات ممکن است شما یک اکوکاردیوگرام یا سایر آزمایشات تصویربرداری مانند اسکن هسته ای داشته باشید. برای اسکن هسته ای ، یک تزریق ردیاب (یک ماده رادیواکتیو) دریافت می کنید ، که به قلب شما می رود. دوربین های ویژه انرژی لازم را برای ردیابی تصاویر قلب خود از ردیاب تشخیص می دهند. شما عکس هایی دارید که بعد از ورزش و بعد از استراحت گرفته شده است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *