پاها چه چیز در رابطه با سلامت بدن به ما می گویند؟

پاها

پاها چه چیز در رابطه با سلامت بدن به ما می گویند؟

پاها چه چیز در رابطه با سلامت بدن به ما می گویند؟

 

پاهای سرد : اگر انگشتان پاها ی شما همیشه سرد است، یکی از دلایل آن می تواند جریان ضعیف خون باشد. مشکلات گردش خون می تواند ناشی از استعمال دخانیات، فشار خون بالا یا بیماری قلبی باشد. آسیب دیدگی اعصاب در اثر دیابت کنترل نشده نیز باعث ایجاد احساس سردی پا می شود. علل احتمالی دیگر نیز می تواند شامل کم خونی یا کم کاری تیروئید باشد. به کمک یک پزشک می توانید متوجه شوید که آیا این سرد بودن دلیل خاصی دارد یا اینکه شما تنها پاهایی سرد دارید.

پاهای داغ : احساس گرمای زیاد در پاها نشانه وجود مشکل در اعصاب پاهاست. دلایل شکل‌گیری آن می تواند به دیابت، کمبود ویتامین و عوارض جانبی داروهای مختلف مربوط باشد. در اولین قدم باید ریشه بیماری عصبی را بیابید. اگر دلیلی برای آن پیدا نکردید، احتمالا جزو بیماری هایی است که دلیل معلومی ندارند. در چنین حالتی دارو برای کاهش درد و کاهش حرارت پاها تجویز می‌شود.

درد در پا : اگر درد در پاها به علت استفاده از کفش پاشنه بلند نباشد، ممکن است این درد ناشی از ترک استخوان باشد. علت احتمالی دیگر، انجام ورزش سنگین یا طولانی مدت مانند ورزش دو است.

انگشتان قرمز، سفید یا آبی رنگ : بیماری رینودز باعث تغییر رنگ انگشتان به سفید، سپس آبی، قرمز و در نهایت به رنگ طبیعی خود می شود. علت این امر تنگ شدن ناگهانی رگ ها است که وازواسپاسم نام دارد. استرس یا تغییر دما در تحریک وازواسپاسم نقش دارد اما منجر به بروز بیماری دیگری نخواهد شد. بیماری رینودز ممکن است با آرتریت روماتوئید، مشکلات تیروئید و سندروم شوگرن ارتباط داشته باشد.

پاشنه درد : شایع ترین علت پاشنه درد، خار پاشنه است، که در نتیجه نشت کلسیم بوده و باعث ایجاد یک استخوان در زیر استخوان پاشنه می شود. بیشترین درد، اول صبح با بلند شدن روی پا و فشار آمدن به آن ایجاد می شود. آرتریت، افراط در ورزش و استفاده از کفش های نامناسب در بروز درد در پاشنه پا نقش دارند. علل نه چندان شایع شامل عفونت استخوان، تومور، شکستگی و غیره می باشند.

کشیده شدن پا : گاه اولین نشانه بروز یک مشکل، تغییر در نحوه راه رفتن است. فرد هنگام راه رفتن پاهایش را با فاصله از هم برمی دارد یا پاها را کمی می کشد. علت آن می تواند از دست دادن تدریجی حس در پا باشد که بر اثر آسیب دیدن عصب محیطی رخ می دهد. تقریباً  ۳۰درصد این موارد ناشی از بیماری دیابت است. آسیب دیدگی عصب می تواند بر اثر عفونت، کمبود ویتامین و مصرف مشروبات الکلی باشد. در بسیاری از موارد نیز علت آسیب دیدگی عصبی مشخص نیست. مشکلات مغز، ستون فقرات و یا ماهیچه ها می تواند از دیگر دلایل کشیده شدن پا باشد.

انگشتان و ناخن پا چمبری شکل : در این اختلال، شکل انگشتان پاها و اغلب انگشتان دست تغییر پیدا می کند. ناخن ها در قسمت بالا گردتر است و به سمت پایین انحنا پیدا می کند. شایع ترین علت این اختلال، بیماری ریه است. اما بیماری قلبی، کبدی و اختلالات گوارشی یا برخی عفونت ها نیز می تواند در بروز آن دخیل باشد. گاهی بروز این نقص بدون هیچ گونه علت خاصی در خانواده ها دیده می شود.

ورم پا : ورم پا معمولا به علت سرپا بودن به مدت طولانی و یا بر اثر یک پرواز طولانی به ویژه در زنان باردار و به طور موقت ایجاد می شود. در غیر این صورت پاهای متورم می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. علت آن گاه ناشی از گردش خون ضعیف یا مشکل سیستم لنفاوی و یا لخته شدن خون است. اختلال کلیوی یا تیروئید کم کار نیز می تواند از علل دیگر تورم باشد. در صورت طولانی شدن ورم پایتان حتما به پزشک مراجعه کنید.

سوزش پا : حس سوزش پا بین بیماران دیابتی که دچار آسیب دیدگی عصب محیطی هستند، شایع است. کمبود ویتامین B، بیماری کلیوی مزمن ، گردش خون ضعیف در پاها و کف پا و کم کاری تیروئید نیز سوزش کف پا ایجاد می کند.

زخم هایی که التیام پیدا نمی کنند : زخم هایی که التیام پیدا نمی کنند، از علایم هشداردهنده دیابت هستند. دیابت می تواند گردش خون و التیام زخم و حس در پاها را دچار مشکل کند. بنابراین حتی یک تاول هم می تواند به یک زخم مشکل ساز تبدیل شود زیرا این زخم ها مستعد عفونت نیز هستند. بیماران دیابتی باید هر روز پاها ی خود را شسته و خشک کنند و از زخم نبودن آن ها اطمینان حاصل کنند. همچنین التیام کند زخم ها ممکن است بر اثر گردش ضعیف به علت بیماری عروق محیطی باشد.

احساس درد در انگشت بزرگ پا : نقرس عمده ترین علت درد ناگهانی در مفصل انگشت بزرگ پاست که با ورم و قرمزی همراه است. آرتروز نیز می تواند علت دیگر درد و ورم باشد. اگر مفصل سفت باشد، انگشت بزرگ پا نیز سفت می شود. آسیب دیدگی بافت های پیوندی بین کف پا و یکی از انگشتان اغلب در ورزشکاران به ویژه آن هایی که روی زمین سفت فعالیت می کنند، دیده می شود.

احساس درد در انگشتان کوچک پا : اگر احساس می کنید که روی سنگ مرمر راه می روید و یا دردی در ناحیه سینه پا احساس کردید و این درد تا انگستان کشیده میشود، ممکن است دچار تومور عصبی مورتون باشید. این عارضه به ضخیم شدن بافت اطراف یک عصب معمولا بین انگشتان سوم و چهارم گفته می شود. احتمال ابتلا به این حالت در خانم ها هشت تا ده برابر بیشتر از آقایان است، که می تواند در اثر آسیب و یا فشار بیش از حد به انگشتان پا باشد.

خارش پا : خارش پا و پوسته پوسته شدن پوست در بسیاری موارد بر اثر عفونت قارچی است. واکنش پوست به ماده شیمیایی و محصولات بهداشتی نیز می تواند خارش، قرمزی و خشکی پوست به وجود آورد. اگر پوست پا که با علایم خارش همراه است ضخیم و سطحی جوش مانند داشته باشد، می تواند از علائم پسوریازیس که نوعی واکنش بیش از حد سیستم ایمنی است، به حساب آید. کرم های تجویزی می توانند این نشانه ها را کاهش دهند.

پای پنجه مانند : ابن نوع نقص پا می تواند بر اثر تنگ بودن کفش و فشردن انگشتان پا و یا ابتلا به بیماری که به عصب آسیب می رساند مانند دیابت، مصرف الکل و یا اختلالات عصبی دیگر باشد. انگشتان پا از سمت برآمدگی پا یا همان سینه پا به سمت بالا شکل گرفته و از مفصل به سمت پایین انحنا می یابند، در شکلی شبیه به پنجه پیدا میکندن. گاهی انگشتان پا به ورزش و حرکت های کششی واکنش نشان می دهند و گاه ممکن است به کفش های مخصوص و حتی جراحی نیاز باشد.

اسپاسم پا : درد ناگهانی در پا علامت اسپاسم یا گرفتگی عضله است که تا چندین دقیقه ادامه دارد. افراط در کار و خستگی مفرط عضله از علل شایع این امر هستند. علل دیگر شامل گردش خون ضعیف، کمبود آب، عدم تعادل میزان پتاسیم، منیزیم، کلسیم یا ویتامین D در بدن است. تغییر در میزان هورمون هنگام بارداری یا به علت اختلال تیروئید نیز در این امر نقش دارد. در صورت مکرر بودن و یا شدید بودن اسپاسم ها به پزشک مراجعه کنید. ورزش های تقویتی می تواند در رفع خستگی مفرط عضله موثر واقع شوند.

لکه های تیره روی پا :

در اغلب موارد بروز سرطان پوست به نور مستقیم آفتاب ارتباط داده می شود. به همین دلیل ممکن است لکه های غیرطبیعی در پا را جدی تلقی نکنیم. این در حالی است که ملانوما، خطرناک ترین نوع سرطان پوست می تواند در قسمت هایی از بدن ظاهر شود که همیشه در معرض نور خورشید قرار نمی گیرد. ملانوما حتی می تواند زیر ناخن به شکل لکه سیاه ظاهر شود.

ناخن های زرد انگشتان پا : ناخن های انگشتان پا چیزهای زیادی را در مورد سلامت کلی بدن نشان می دهند. در اغلب موارد عفونت قارچی باعث زرد و ضخیم شدن ناخن انگشتان پا می شود. ناخن های زرد و ضخیم همچنین می تواند نشانه بیماری های نهفته ای مانند ورم مربوط به سیستم لنفاوی، مشکل ریه، پسوریازیس و یا آرتریت روماتوئید باشد.

ناخن های قاشقی شکل : گاهی آسیب دیدن ناخن یا قرار گرفتن مکرر درمعرض موادی مانند بنزین می تواند باعث تغییر شکل ناخن و تورفتگی آن شود. هر چند که کمبود آهن نیز می تواند باعث ایجاد این مشکل شود.

ناخن های سفید : در مواردی آسیب دیدگی ناخن یا بروز برخی بیماری ها در نقاط مختلف بدن می تواند باعث سفید شدن ناخن ها شود. اگر تمام یا بخشی از ناخن از بستر ناخن جدا شود، ظاهر سفید به خود می گیرد که می تواند بر اثر آسیب دیدگی، عفونت ناخن یا پسوریازیس باشد. اگر ناخن سالم باشد و بخش زیادی از آن زرد شود، می تواند نشانه بیماری های جدی تری مانند بیماری کبد، کلیه، سکته قلبی یا دیابت باشد.

ریختن موی روی انگشتان پا : در برخی از قسمت های پا موهایی رشد می کند که نبود آنها می تواند نشانه بارزی از مشکلات خاص در سیستم عروقی باشد به طوری که خون لازم به روی پای شما نمی رسد. و ممکن است مشکلاتی در دستگاه قلبی نیز ایجاد کند. بنابراین باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

شکننده بودن ناخن های پا : شکننده بودن ناخن های پا نشانه کمبود ویتامین های A و D است. این در حالیست که ویتامین دی به همراه کلسیم و منیزیوم اساس و پایه اصلی سلامت ناخن‌ها هستند. برخورداری از مقدار کافی ویتامین D و قرار گرفتن زیر نور خورشید کمک می‌کند کلسیم بهتر جذب شود و میزان منیزیوم در بدن افزایش پیدا کند. کمبود اسیدهای چرب کافی در اطراف ناخن ها نیز موجب التهاب در اطراف ناخن ها می شوند. همین مساله باعث ضعیف شدن ناخن ها و شکنندگی آنها نیز می شود. مشکلات گردش خون، کم کاری غده تیروئید، مشکلات ریه و سل می توانند از دیگر دلایل شکنندگی ناخن ها پا باشند.

فرورفتگی‌های روی ناخن پا : بسیاری از بیماران مبتلا به پسوریازیس روی ناخن های دست یا پای خود حفره‌ها ی متعددی دارند. بیش از سه‌چهارم آنها پسوریازیس آرتریت دارند که نوعی ورم مفاصل مربوط به پسوریازیس است. شاید ناخن ها ضخیم، زرد یا حتی قهوه ای شوند. این بیماری با دارو، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی قابل درمان است. پسوریازیس بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد.

منبع: https://www.webmd.com

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *