پای دیابتی

پای دیابتی

پای دیابتی

مراقبت از پای دیابتی

 

افراد دیابتی می توانند از بیماریهای جدی پا که منجر به قطع عضو می گردد، جلوگیری کنند. بين ۵۰ تا ۷۰ درصد موارد قطع اندامهاي تحتاني، در بيماران مبتلا به ديابت انجام مي شود. مراقبت از پا براي هر بيمار ديابتي ضروری و مهم است. بیماران دیابتی باید قند خون خود را با دقت کنترل کنند چون کنترل روزانه آن از عوارض و مشکلات جدی پا جلوگیری می کند.

  • بررسی روزانه پاها

احساس درد در بیماران دیابتی به مرور زمان از بین می رود. بیماران باید پاهای خود را روزانه کنترل کنند تا از عدم وجود هرگونه زخم، برش و التهاب ‏بین انگشتان مطمئن شوند و اين کار را جزو عادات روزانه قرار دهند. اگر بيمار بدليل پيري و يا ناتواني قادر به انجام این کار نیست می تواند برای مشاهده دقیق کف پای خود از یک آیینه مقعر با بزرگنمایی استفاده کرده و یا اعضاي خانواده اين کار را برای او انجام دهند.

  • شستن روزانه پاها

بیمار باید همیشه پاهای خود را با آب ولرم بشوید و قبل از دوش گرفتن باید از داغ نبودن آن اطمینان حاصل نماید. بعد از دوش گرفتن بهتر است پاها و بین انگشتان خشک شوند تا محيطي براي رشد قارچ ها بین انگشتان بوجود نیاید.

  • محافظت پا از سرما و گرما

بیمار دیابتی باید پاهای خود را از تماس با بخاری اجاق گاز، رادیاتور و آتش دور نگهدارد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در ساحل دریا از پماد ضد آفتاب و به هنگام حمام و سونا از کفش یا دمپایی مناسب استفاده کند.

  • جلوگیری از خشکی پوست پا

برای نرم نگهداشتن پوست پا از ژل، کرم و یا محلول مناسب استفاده شود تا از خشکی آن جلوگیری گردد. باید از مالیدن کرم و یا ژل بین انگشتان اجتناب کرد زیرا ممکن است باعث رشد قارچ بين انگشتان گردد.

 

  • کوتاه کردن ناخن ها

بیمار دیابتی باید در کوتاه کردن ناخن ها دقت کند. ناخن ها باید بصورت عرضی و مستقیم کوتاه شوند و گوشه های آن کوتاه نگردد. اگر ناخن زخمی شده و یا زير پوست رفته باشد، بايد با پزشک معالج مشورت کند.

  • پوشیدن کفش و جوراب مناسب

بیمار دیابتی باید همواره از کفش و جوراب مناسب استفاده کند. زیرا ممکن است به هنگام راه رفتن چیزی به پای وی آسیب رساند. همچنين پوشيدن جوراب و کفش از ايجاد زخم و عفونت جلوگیری می کند. بهتر است از جوراب های سفید و تمیز استفاده شود و از پوشیدن جوراب هایی که کش محکم دارند، خودداری شود.

  • برخورد مناسب با میخچه پا

اگر در پای بیمار دیابتی میخچه ایجاد شود، باید در اولین فرصت با پزشک معالج خود مشورت کند تا بهترین درمان انجام شود. می توان بعد از حمام يا دوش گرفتن از سنگ پا استفاده کرد ولي استفاده از داروهاي اسيدي يا اشياء برنده جهت از بين بردن ميخچه ممنوعيت دارد، زيرا اين کار خود باعث آسيب پوستي مي شود.

  • حفظ جریان خون پا

بیمار دیابتی باید دو یا سه بار در روز انگشتان پا را به مدت پنج دقیقه حرکت دهد و مفصل زانو را به سمت بالا و پایین ببرد. این کار موجب جریان خون در پاها و جلوگیري از رکود آن می شود. هنگام نشستن روي صندلي مي بایست چيزي در زير پا بگذارد تا بالاتر از سطح زمين قرار گيرد.

  • ورزش

بیمار دیابتی باید از ورزشهایی مانند پرش، دویدن و از این قبیل فعالیت ها خودداری کند و به انجام ورزشهایی مثل دوچرخه سواری و شنا بپردازد تا آسیبی به پاها وارد نشود.

  • کنترل عوامل خطرساز

قند خون، کلسترول و فشار خون همواره باید کنترل شوند تا بیمار دیابتی از بروز مشکلات بعدی پیشگیری کند. برنامه مراقبت از پاها جزو مهمترین برنامه های بيمار است و بايد در اجراي آن دقيق و کوشا باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *