عملکرد جالب قلب انسان

قلب انسان

عملکرد جالب قلب انسان

عملکرد جالب قلب انسان

 

تپش قلب

این عضو مهم، عضله ای قدرتمند است که بدون وقفه‌ در طول شبانه‌روز، کار خود را بدون هیچ نقصی انجام می‌دهد. به طور متوسط قلب هر انسان ۱۱۵ هزار بار در طول روز به تپش میفتد. یک سیکل قلبی که شامل انقباض و پمپاژ خون و سپس آرام شدن ماهیچه بوده و ما به آن ضربان قلب می گوییم، ۰٫۸ثانیه طول می کشد. قلب انسان قادر است در خارج از بدن نیز به تپش ادامه دهد. این اتفاق به دلیل وجود سیستم الکتریکی است که موجب می شود تا مدتی پس از قطع عضو این روند فیزیولوژیکی ادامه پیدا ‌کند. قلب یک عضو کاملا عضلانی است و به همین خاطر مادامی که انرژی (ATP) و کلسیم در بافت عضلانی قلبی به صورت ذخیره باقی مانده باشد، به انقباض خود ادامه می‌دهد.

 

صدای دریچه‌های قلب‌

قلب انسان از چهار حفره شامل۲ دهلیز و ۲ بطن، تشکیل شده است. بین دهلیز و بطن راست، دریچه سه لتی یا تریکوسپید و بین دهلیز و بطن چپ، دریچه دو لتی (میترال) قرار دارد. با هر بار تپش قلب، طی روندی فیزیولوژیکی این دریچه‌ها یک بار باز و بسته می‌شوند. پزشک هنگام  معاینه با گوشی، در حقیقت به صدای باز و بسته شدن این دو دریچه گوش می‌دهد. میزان قدرت صدا و تاخیر در باز و بسته شدن دریچه‌ها، هر کدام می‌تواند سر نخی مهم برای ابتلا به یک بیماری یا عارضه قلبی باشد. شما ممکن است ضربان قلبتان را احساس کرده باشید. زمانی که قلب منقبض می شود باعث می شود حفره ها کوچک تر شده و خون را به داخل رگ های خونی هدایت کنند. پس از این که قلب دوباره استراحت کرد، حفره ها بزرگ تر می شوند و با خونی که به داخل قلب برمی گردد پر می شوند.

 

پمپاژ هفت هزار لیتر خون توسط قلب

به طور متوسط قلب یک انسان سالم  هفت هزار لیتر خون را در طول ۲۴ ساعت به بافت‌های بدن پمپاژ می‌کند. نکته جالب‌تر اینکه تنها۲۰ ثانیه طول می‌کشد تا خون به تمام دستگاه های عضلانی بدن فرستاده شود. بدن برای عملکرد بهینه‌اش، به جریان ثابتی از خون درون عروق بزرگ نیازمند است. با کاهش یا حتی افزایش یک باره جریان خون، مسلما با عوارضی نظیر سکته‌های قلبی و مغزی مواجه خواهیم شد.

 

قلب، یک مشت گره کرده

معمولا قلب هر فرد بزرگسال، به اندازه یک مشت گره کرده است. در نظر داشته باشید که این نکته صرفا برای افراد بزرگسال و بالغ صدق می‌کند. برای دستیابی به موقعیت احتمالی این عضو مهم، کافیست مشت خود را گره کرده و در میان‌ سینه خودتان، کمی متمایل به سمت چپ فشار دهید.

 

محل قرارگیری قلب

بر خلاف باور عمومی، قلب در سمت چپ بدن قرار نگرفته است، بلکه درست زیر استخوان جناق و کمی متمایل به سمت چپ می باشد. اگر شما در طول چند جلسه ورزش متوجه شدید که نمی توانید مانند گذشته حرکات را به خوبی انجام دهید، حتما با پزشک مشورت نمایید. این مشکل نشان می دهد قلب شما قادر به پمپاژ کامل خون نیست و می تواند یکی از نشانه های اولیه ی بیماری قلبی باشد.

 

رگ های قلب

تعداد زیادی از رگ خونی به قلب ما متصل هستند. رگ های خونی ای که خون را به قلب ما حمل می کنند سیاهرگ یا ورید نامیده می شوند. رگ هایی که خون را از قلب  خارج می کنند سرخرگ نامیده می شوند. ورید اجوف سیاهرگی است که خون را از همه سیاهرگ های دیگر جمع آوری کرده و آن را به قلب می برد. آئورت، سرخرگ بزرگی است که خون را از قلب ما به همه سرخرگ های دیگر بدنمان حمل می کند. تنها یک سیاهرگ در کل بدن وجود دارد که حامل خون غنی از اکسیژن است.

این سیاهرگ، ورید ریوی نامیده می شود و خون را از ریه ها به سمت چپ قلب می آورد. همچنین تنها یک سیاهرگ در بدن ما وجود دارد که حامل خون کم اکسیژن است. این سرخرگ، شریان یا سرخرگ ریوی نامیده می شود و خون را از سمت راست قلبمان به ریه ها حمل می کند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *