قلب و مشکلات آن

مشکلات قلبی

قلب و مشکلات آن

قلب و مشکلات قلبی

 

 

وجود بیماری قلبی در مردم دوران باستان

پیشرفت علم موجب شده است به مرور زمان به اسراری در مورد گذشتگان پی ببریم. پژوهشگران اخیرا با تحقیق بر روی مومیایی‌های مصری، خبر از یافتن شواهدی مبنی بر وجود بیماری قلبی در یک جنازه ۳۵۰۰ ساله مصری داده اند. این خبر جالب بیانگر این موضوع است که مشکلات قلبی در هزاران سال گذشته نیز وجود داشته و مطالعه بیماری‌های قلبی-عروقی مادرزادی باید در حال حاضر پراهمیت‌تر از گذشته ادامه پیدا کند.

 

سیستم الکتریکی درون قلب

پزشکان پس از کالبدشکافی و آزمایش‌های متعدد دریافتند که یک سیستم الکتریکی درون قلب تعبیه شده است. این سیستم از چند گره الکتریکی و دسته‌ های زیادی از اعصاب ظریف تحت عنوان پورکنژ تشکیل می‌شود. اگر به هر نحوی این سیستم دچار اختلال شود، قلب شما ممکن است کارایی خود را از دست بدهد و به دنبال آن احتمال ابتلا به حمله قلبی افزایش میابد. اگر دقت کرده باشید برای احیای فردی که نبضش قطع شده و هوشیار نیست، از دستگاه شوک برقی یا همان دفیبریلاتور استفاده می‌کنند تا با القای یک جریان الکتریکی به گره پیش‌آهنگ قلبی، این ارگان دوباره به کار بیفتد.

 

تاثیر قلب بر کل اندام‌های بدن‌

قلب با هر پمپاژ، علاوه بر رساندن خون و مواد غذایی به بافت‌های بدن، درون عروق گازهای تنفسی نظیر اکسیژن را نیز به بافت دستگاه‌های مختلف بدن ارسال و گاز دی اکسید کربن را از بافت خارج می کند. بنابراین تمامی اندام‌های بدن‌ تحت تاثیر قلب قرار می‌گیرند. اما بر خلاف دیگر اندام ها و بافت های بدن، قلب آسیب دیده خود بهبود پیدا نمی کند، اما اندام ها و بخش هایی مانند پوست و استخوان بعد از بریدگی و یا شکستگی شروع به ترمیم خود می کنند. به همین دلیل درمان فوری یک حمله ی قلبی ضروری است و هر دقیقه درنگ، تسکین قلب را دشوارتر می کند.

 

سرطان قلب

جامعه پزشکی به ندرت شاهد پدیده ی سرطان قلب می باشد و آن به این دلیل است که سلول های ماهیچه ای قلب تقریبا غیرقابل تقسیم هستند و به همین دلیل اگر جهش سرطان زایی هم در ژنوم (محتوای ژنتیکی) یک سلول قلب رخ داده باشد، قابل تکثیر و ایجاد توده ی سرطانی نیست و احتمال رخ دادن آن بسیار کم است. با این حال سرطان در نقاط دیگر بدن می تواند به قلب آسیب برساند، یعنی با متاستاز، سرطان به قلب هم گسترش می یابد. به علاوه شیمی درمانی و درمان های دیگر هم ممکن است به بافت آن آسیب وارد کند.

بیماری های قلبی ارثی

 

اسکار در قلب

مشکلات قلبی و حملات قلبی باعث می شود بافت اسکار در داخل قلب شکل بگیرد. قلب سعی می کند خود را با تغییر سلول های ماهیچه ای مرده یا صدمه دیده به بافت اسکار، التیام دهد. بافت اسکار مانند بافت عضله نیست، چراکه منقبض نمی شود و نمی تواند به قلب کمک کند تا خون پمپ کند. اگر قلب بیش از حد بافت اسکار داشته باشد، ممکن است مشکلاتی از جمله نارسایی قلبی برای فرد به وجود آید.

 

شکستن قلب

 

اصطلاحات «شکستن قلب» با وجود عامیانه بودن، ریشه بر باورهای علمی دارد. در علم پزشکی از این عارضه تحت عنوان «سندرم قلب شکسته» یاد می شود. سندرم قلب شکسته معمولا به واسطه ترشح هورمون‌های استرس‌زا و تجربه احساسات غم‌انگیز ایجاد می‌شود که این وضعیت می‌تواند منجر به حمله قلبی شود. به عنوان مثال کودکانی که مشکلات خانوادگی و یا وقایع تلخی را تجربه می کنند، در بزرگسالی به دلیل افزایش هورمون استرس یا همان کورتیزول،  احتمال حمله ی قلبی در آن ها بیشتر می شود. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند. در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی در عملکرد پمپاژ طبیعی قلب  به وجود می آید. علائم و نشانه های این سندرم قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته به حالت عادی باز می گردد.

علائم سندروم قلب شکسته

سندرم قلب شکسته می تواند علائمی شبیه به یک حمله قلبی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه داشته باشد. بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر دچار هرگونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا شدید، فورا با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی تماس گرفته و کمک بخواهید.

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته هنوز مشخص نشده است. برخی بر این باورند که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت موجب آسیی به قلب برخی از افراد شوند. چگونگی بروز این آسیب و یا نقش عوامل دیگری در ایجاد این شرایط، هنوز کشف نشده است. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد این حالت نقش داشته باشد. سندرم قلب شکسته اغلب به علت یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته می تواند خبر غیر منتظره مرگ یک دوست، یک تشخیص پزشکی وحشت آور، خشونت خانگی، از دست دادن مقدار زیادی پول، بلایای طبیعی، غافلگیری در یک جشن، داشتن یک اجتماع عمومی،  از دست دادن شغل، طلاق و یا عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، تصادف و یا عمل جراحی بزرگ باشد. همچنین این احتمال برای برخی از داروها نیز وجود دارد که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی

حملات قلبی معمولا در نتیجه ی انسداد تقریبی یا کامل شریان قلبی ایجاد می شود. این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی یا همان تصلب شرایین در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، با وجود کاهش جریان خون در شریان های قلب، عروق قلب مسدود نمی شوند. سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد. به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان بالای ۵۰ سال هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته و مشکلات قلبی

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته می تواند کشنده باشد. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدتی را تجربه نمی کنند. از دیگر عوارض سندرم قلب شکسته می توان به نفوذ مایع به درون ریه ها، فشار خون پایین و اختلال در ضربان قلب اشاره کرد. همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، احتمال این اتفاق بسیار پایین است.

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال وقوع مجدد سندرم قلب شکسته پس از یک حمله اولیه کم است. هیچ راهی برای جلوگیری از این حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه را توصیه مینمایند . به طور کلی شناخت و مدیریت استرس در زندگی از بیشترین اهمیت برخوردار است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *