تپش قلب در کودکان

تپش قلب

تپش قلب در کودکان

تپش قلب در کودکان

 

ضربان قلب نوزاد در حال استراحت، حدود ۱۳۰ ضربه در دقیقه است، درحالی‌که ضربان قلب یک کودک سالم بین ۸۰ تا ۱۰۰ ضربه و ضربان قلب یک بزرگسال بین ۷۰ تا ۹۰ ضربه در دقیقه است. ضربان قلب یک کودک شیرخوار یا بزرگ‌تر هنگام گریه و یا تب می‌تواند به ۱۶۰ ضربه در دقیقه یا بیشتر نیز برسد. برخی داروها نیز مانند داروی آلبوترول یا داروی آسم و داروهای ضداحتقان در درمان آلرژی و سرماخوردگی، می‌توانند باعث افزایش ضربان قلب شوند. اگر نگران میزان ضربان قلب کودک خود هستید لازم است حتماً با پزشک تماس بگیرید.

ضربان قلب نامنظم یا سریع، هنگام انجام بسیاری از فعالیت ها مانند ورزش کردن، گریه کردن، فریاد زدن، پریدن و غیره، ضربان قلبی نسبتاً طبیعی محسوب می شود. کودکان به دلیل گذراندن مرحله رشد و داشتن فعالیت جسمی بیشتر نسبت به بزرگسالان طبیعتا دارای تپش قلب سریع تری هستند. این امر درک این موضوع که چرا فرزند کوچک تر شما دارای تپش قلب خواهد بود را آسان تر می سازد. ضربان قلب یک نوزاد تازه متولد شده در حال استراحت، معمولاً چیزی بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ ضربان در هر دقیقه می باشد. در حالی که ضربان قلب یک کودک نوجوان که از لحاظ جسمی بسیار فعال تر می باشد، بین ۵۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه متغیر است. این نشان می دهد که تا چه اندازه ضربان قلب با سن در ارتباط بوده و تغییر می کند. با اینکه در بیش تر اوقات، یک ضربان قلب نامنظم در کودک علت نگران کننده ای ندارد، اما دلایلی وجود دارد که نشان می دهد اگر زمانی این ضربان قلب نامنظم به طور مکرر و با علائم بیش تری همراه باشد، به توجه و بررسی جدی نیاز پیدا خواهد کرد.

شناسایی علل تپش قلب کودک:

ضربان یک قلب سالم و طبیعی، منظم بوده و دارای مکانیزمی کلی به منظور پمپاژ کردن مقدار خون کافی در زمان مورد نیاز و انتقال آن به بقیه نقاط بدن، می باشد. وقوع برخی از مشکلات در این مکانیسم، ممکن است به ضربان قلب نامنظم یا همان آریتمی منجر گردد.

متولد شدن با وجود نقصی در قلب

– سطح هورمونی غیر طبیعی

– مصرف داروهای خاص

دیابت

– سابقه حمله قلبی

– استرس یا اضطراب

– بیماری عروق کرونر قلب

 

هر کدام می تواند علتی بر وجود این عارضه باشد.

 

علائم و تشخیص تپش قلب در کودکان

 

همان طور که پیش از این گفته شد، ضربان قلب آهسته، سریع یا نامنظم، اغلب جای نگرانی چندانی ندارند. ضربان قلب نامنظم می تواند ناشی از ورزش های فیزیکی مختلف، هیجانات عاطفی، استرس و دیگر دلایل طبیعی مشابه باشد. وجود علائم دیگری نیز همراه با نامنظم بودن ضربان قلب به منظور اطمینان از این که کودک شما از آریتمی رنج می برد یا خیر، ضروری است. بیش تر این علائم در کودکان، با بروز ضربان قلب نامنظم در شب مشاهده شده است. به این معنی که بیش تر کودکان، ممکن است با وجود داشتن ضربان قلبی طبیعی در طول روز، دچار نامنظمی ضربان در طول شب باشند. بنابراین، در صورتی که فرزند شما در کنار شما نمی خوابد، سعی کنید برای مشاهده علائم آریتمی در طول یک یا دو روز، کنار او بخوابید. این نشانه ها گاه ممکن است در طول روز نیز مشاهده شوند. برخی از این علائم که حتما نیاز به توجه و مراقبت پزشکی دارند، عبارتند از:

– تپش قلب

– شنیده شدن صدای قلب

– سرگیجه

– احساس سبکی سر

– تنگی نفس

– غش کردن

– درد قفسه سینه

– احساس تکان و لرزش در قفسه سینه

– رنگ پریدگی

– تعریق بیش از حد

– ضربان تپش دار

– ضعف داشتن

 

به محض مشاهده حداقل سه مورد از علائم ذکر شده به ویژه هنگام شب، با متخصص قلب کودکان تماس گرفته و در اسرع وقت نسبت به تشخیص علت آن اقدام نمایید. در اغلب موارد انجام بسیاری از آزمایشات مانند نوار قلب یا  ECG، رادیوگرافی قفسه سینه، سونوگرافی قلب و غیره توسط پزشک تجویز می گردد تا طبیعی یا جدی بودن وضعیت کودک مشخص گردد. تشخیص صحیح این مساله که آیا این وضعیت یک آریتمی سینوسی طبیعی رایج و اغلب بدون نیاز به درمان است، و یا یک آریتمی ثابت می باشد که نیازمند توجه و مراقبت پزشکی است، از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنا به شرایط و نوع آریتمی، پزشک با تجویز دارو و استفاده از دستگاه هایی به منظور کنترل بی نظمی در ضربان قلب، کمک می کند تا ضربان قلب کودک را در وضعیت مناسبی حفظ کند.

یادگیری صحیح در رابطه با چنین شرایط و وضعیت هایی، به شما در تشخیص علائم ضربان قلب نامنظم کودکتان و  مراقبت از وی به بهترین روش کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *