دیابت شیرین

دیابت شیرین

دیابت شیرین

دیابت شیرین یا ملیتوس

 

در دیابت یا بیماری قند که یک بیماری غیر واگیر و اصطلاحا مزمن می باشد، بدن فرد قادر به تنظیم مقدار قند موجود در خون نخواهد بود. دیابت ملیتوس یا دیابت شیرین نیز یکی از انواع دیابت است. سالانه هزاران نفر را در سراسر دنیا به این بیماری که یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قرن حاضر محصوب می شود،  مبتلا می شوند.

انواع دیابت ملیتوس:

دیابت شیرین یا ملیتوس خود شامل چند نوع دیابت است که با توجه به دلایل ایجاد و یا درمان به سه دسته تقسیم‌بندی می شوند:

*دیابت نوع ۱ یا وابسته به انسولین که معمولاً در سنین زیر ۲۰ سال ایجاد می‌شود.

*دیابت نوع ۲ یا غیر وابسته به انسولین که به‌طور معمول در افراد بالای ۳۰ سال ایجاد می‌شود.

*دیابت بارداری که به دنبال برخی تغییرات ایجادشده در دوران بارداری در تعدادی از زنان باردار مشاهده می‌شود.

در حال حاضر دیابت نوع ۲ شایع‌ترین نوع دیابت و همچنین شایع‌ترین بیماری مرتبط با غدد درون‌ریز بدن است.

علل ایجاد دیابت ملیتوس :

دلایل ایجاد دیابت بنا به نوع آن متغییر می باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل مقاومت به انسولین، چاقی و اضافه‌وزن و به‌ویژه چاقی شکمی است. دیابت نوع یک در اثر تخریب بخشی از غده لوزالمعده که ترشح انسولین را بر عهده دارد ایجاد می‌شود. دیابت نوع دو به دلیل کاهش حساسیت سلول‌های بدن به قند خون یا گلوکز به وجود می‌آید. دیابت بارداری نیز به دلیل تغییرات دوران بارداری ایجاد شده و در بیشتر موارد با زایمان و خاتمه بارداری از بین می‌رود.

گلوکز باید به کمک انسولین وارد سلول‌ها شده و در آنجا مصرف شود. اما در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو با اینکه انسولین تقریباً کافی در جریان خون وجود دارد، سلول‌ها قادر به برداشت گلوکز از خون نبوده و میزان قند خون افزایش می‌یابد. البته ژن‌ها و سابقه خانوادگی در ابتلا به این بیماری نقشی اساسی دارند.

عوارض دیابت ملیتوس :

این بیماری عوارض زیادی به همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ناتوانی‌ها و مشکلات کلیوی، مشکلات و بیماری‌های مرتبط با بینایی، اعصاب بدن و درنتیجه بی‌حسی اندام‌ها و به دنبال آن زخم‌های دیابتی و نقص عضو اشاره نمود. حتی ممکن است بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های گوارشی و اختلالات چربی‌های موجود در خون نیز به دنبال دیابت ایجاد می‌شوند.

 

پیشگیری و یا درمان دیابت ملیتوس :

تا کنون هیچ‌گونه درمان قطعی برای این بیماری شناخته نشده و مبتلایان میبایست با مصرف دارو و استفاده از روش های درمانی موجود، اقدام به کنترل این بیماری نمایند. مهم‌ترین راهکاری که در پیشگیری و درمان بیماری‌های مزمنی همچون دیابت وجود دارد، اصلاح سبک زندگی است. سبک زندگی شامل تغذیه سالم، فعالیت بدنی، سلامت روان و عدم مصرف دخانیات است. همچنین باید کنترل وزن و پیشگیری از چاقی نیز در این برنامه قرار گیرد. مانند هر بیماری دیگری، داروها نیز نقش مهمی در درمان و کنترل این بیماری دارند. داروهای مورد استفاده در بیماران دیابتی انواع مختلفی دارند که بر اساس تشخیص پزشک برای بیمار تجویز می‌شوند. بیشتر بیماران مبتلا به دیابت نوع دو با مصرف داروهای خوراکی و رعایت رژیم غذایی تنظیم‌شده توسط متخصص تغذیه موفق به کنترل وضعیت قند خون و بیماری خود می شوند. اما برخی از این بیماران و همه مبتلایان به دیابت نوع یک ملزم به تزریق انسولین در طول روز هستند. چنانچه در خانواده شما سابقه ابتلا به دیابت وجود دارد حتماً به‌طور منظم با پزشک خود در ارتباط بوده و جهت پیشگیری از این بیماری نسبت به اصلاح سبک زندگی اقدام نمایید.

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *