نوشیدنی های خوش‌طعم و درمان دیابت

درمان دیابت

نوشیدنی های خوش‌طعم و درمان دیابت

نوشیدنی های خوش‌طعم و درمان دیابت

 

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می‌‌آید. انسولین ماده‌‌ای است که توسط لوزالمعده تولید شده و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و منجر به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو می‌شود. در این مطالعه آمده است، گرچه آبمیوه‌های طبیعی حاوی مواد مغذی فراوانی هستند، ولی نباید در مصرف آن افراط شود. تاثیر آبمیوه‌های مصنوعی بر دیابت در مطالعات قبلی تایید شده است؛ اما مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد، برخلاف تصور عموم، نوشیدنی‌های صد درصد طبیعی شیرین نیز می‌توانند احتمال بروز دیابت را تا ۱۶ درصد افزایش دهند و نباید در مصرف آنان زیاده روی شود. محققان به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند تمام نوشیدنی شیرین اعم از طبیعی و مصنوعی را با آب، قهوه و چای جایگزین کنند.

درمان دیابت:

محققان دانشگاه هاروارد در پژوهش اخیر خود دریافتند، مصرف حتی مقدار اندکی نوشیدنی شیرین و حاوی شکر ریسک ابتلا به دیابت را در افراد تا ۱۶ درصد افزایش می‌دهد. آن‌ها دریافتند که جایگزین کردن نوشابه یا آب میوه با قهوه، چای یا آب ۲ تا ۱۰ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد و سلامتی افراد را تضمین می‌کند. مهم است مصرف نوشیدنی‌های سالم و بدون قند جایگزین مصرف هر نوع نوشابه یا آبمیوه‌ها شود؛ این تحقیق پرتکرار برای نخستین بار است که نشان می‌دهد حذف نوشابه و مصرف چای به جای آن سلامت افراد برای عدم ابتلا به دیابت نوع دوم را به دنبال دارد.

نوشیدن مستمر و منظم عصاره بابونه یا همان چای بابونه علاوه بر کاهش سطح گلوکز خون، توقف فعالیت آنزیم آلدوز که می‌تواند به تشدید پیامد‌های دیابت منجر شود، را در پی دارد. آنزیم آلدوز، گلوکز اضافی موجود در خون را به ماده‌ای تبدیل می‌کند که در سلول‌ها متراکم می‌شود و پیامد‌های خطرناکی دارد. دانشمندان به گروهی از بیماران دیابتی داوطلب نیز چای بابونه دادند و پس از ۳ هفته مصرف منظم چای بابونه سطح قند خون این افراد ۲۵ درصد کاهش یافت. این کاهش در حالی رخ داد که این داوطلبان هیچ تغییری در دیگر عادات غذایی و زیستی خود نداده بودند. پزشکان به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند در صورت عدم حساسیت به چای بابونه، آن را وارد رژیم غذایی خود کنند. این نوشیدنی می‌تواند از عواقب وخیم بیماری دیابت مانند از بین رفتن چشم‌ها، اعصاب و کلیه‌ها تا حد امکان جلوگیری کند.

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *