هیدروسفالی

هیدروسفالی

هیدروسفالی

 

گامی مثبت در جهت شناخت هیدروسفالی

هیدروسفالی[۱] نوعی اختلال ساختار عصبی است که با بزرگ شدن بطن­های مغزی به علت تجمع مایع مغزی-نخاعی قابل تشخیص است. به علت فقدان درک صحیحی از مکانیزم هیدروسفالی، روش­های تشخیص و درمان فعلی آن، ناکافی به نظر می­رسد.

هیدروسفالی ممکن است همراه با فشار پایین درون جمجمه باشد و همچنان تشخیص و تمیز دادن آن از سایر بیماری­هایی همچون آتروفی مغزی با تصاویر رادیوگرافی معمولی، چالشی درمانی به شمار می­رود.

در حالی­که هیدروسفالی را می­توان از طریق شانت[۲] درمان کرد، این درمان در مورد آتروفی مغزی ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. تیم ما به کمک تکنولوژی­های جدید تصویربرداری، در حال پیگیری فاکتورهای فیزیولوژیک مهم در تغییرات مغزی ناشی از هیدروسفالی است. هدف ما شناسایی کردن بیومارکرهاییست که به تشخیص و پیش­بینی بیماری کمک می­کنند. برای مثال، ثابت شده است که تغییرات سفتی بافت مغز، نقش مهمی در طول ایجاد این وضعیت، ایفا می کند.

در طول چند دهۀ گذشته، محققین این مساله را با اندازه ­گیری سفتی مغز به روش in vivo [3] (داخل ارگانی) اندازه­ گیری کرده­ اند که این کار نیازمند بریدن جمجمه (کرانیوتومی) است. این روش بسیار تهاجمی بوده و اندازه ­گیری سفتی مغز، تنها به لایه­ های سطحی آن محدود بوده و احتمالا تنها شامل سفتی سخت­ شامه[۴] و سایر ساختارهای بافت مغز است.

برای اولین­ بار در جهان، تیم تحقیقاتی ما با استفاده از الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی[۵] مشخص کرد که سختی بافت مغز در طول ایجاد شدن هیدروسفالی غیر تهاجمی و در نواحی عمیق­تر مغز، چگونه تغییر می­کند.

این کشف منحصر به فرد، راه را برای توسعۀ شاخص­های سفتی مغز که برای ایجاد پروگنوز قابل استفاده هستند، هموار کرده و باعث ارتقای مدیریت بالینی بیماران می­شود.

هیدروسفالی

 

 

 

 

 

 

 

[۱] Hydrocephalus

[۲] shunt

[۳] درون بدن

[۴] dura

[۵] Magnetic Resonance Elastography

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *