فقدان مجرای سیلویوس

مجرای سیلویوس

 فقدان مجرای سیلویوس

فقدان مجرای سیلویوس

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا احتمال دارد که مجرای سیلویوس در مغز یک فرد به کل وجود نداشته باشد؟ جواب این سوال «خیر» است.

مجرای سیلویوس به عنوان کانال ارتباطی بین بطن سوم و چهارم مغز عمل می­کند و درست بالای هیپوتالاموس (در سمت چپ تصویر) در وسط مغز قرار دارد. مجرای سیلویوس ۱۵ تا ۱۸ میلیمتر طول و ۱ تا ۲ میلیمتر عرض دارد و شکل آن شبیه به گردن قو است. هسته­ های سوم و چهارم اعصاب مغزی در این قسمت قرار گرفته­ اند.

 

کجای کار ممکن است خراب شود؟

در سال ۱۹۳۵، لیشولم[۱] پیشنهاد کرد که انسداد و بسته شدن مجرای سیلویوس، از لحاظ اشغال فضای گودی پسین[۲]، بیماری زا در نظر گرفته شود. سه سال بعد، در سال ۱۹۳۸، هیندمن[۳] در مورد چهار پروندۀ بیمار مبتلا به تومور گزارش کرد که تومورهایی که در کرمینه[۴] واقع شده ­اند یا به آن فشار فیزیکی وارد می­کنند، باعث انسداد مجرا شده­ اند. این مساله بعدها توسط محقق دیگری که فرضیۀ مسدود شدن را مطرح کرد، مورد تایید قرار گرفت. در پایین مواردی آورده شده است که با این یافته تطابق دارد:

مورد شماره ۱

مرد هفتاد ساله ­ای به علت سه مسالۀ زوال عقل، بی ثباتی در راه رفتن و بی اختیاری ادرار در بیمارستان بستری بود. یک سیسترنوگرام رادیونوکلید[۵] نشان می­داد که هیدروسفالی با فشار نرمال وجود دارد، چرا که تست مشخص کرده بود که ورودی نوکلید به درون بطن­ها در کانوکسیتی­های[۶] مغزی، فاقد جریان است. پنوموانسفالوگرافی بر انسداد مجرا دلالت داشت، اما، هیچ اثری از تغییر و جابه­جایی بطن چهارم وجود نداشت. همچنین نشان داده شد که بطن­های طرفی به شکل عجیبی بزرگ شده ­اند.

 

مورد شماره ۲

پسر ۱۶ ساله­ای با سردرد، دوگانگی دید، حالت تهوع و استفراغ مراجعه کرده بود. معاینات نشان داد که پاپیلدمای دوطرفه[۷] (ورم عصب بینایی) همراه با فلج عضلانی در عضلات نگاه به سمت بالا وجود دارد (پاپیلدما و فلج عضلات نگاه رو به بالا از علائم نشان دهندۀ ابتلا به هیدروسفالی هستند، مخصوصا در کسانی که شانت ندارند). یک رادیوگرافی از جمجمه نشان داد که غدۀ پینه­آل کلسیفه[۸] شده است و پنوموانسفالوگرافی نشان داد که مجرای سیلویوس او مسدود شده است. بر اساس این یافته­ ها و به علت عدم جابه­‌جا شدگی بطن چهارم (که ممکن است نشان­گر وجود تومور باشد)، بیماری او پینه­آلوما[۹] تشخیص داده شد (نوعی تومور که در غدۀ پینه­آل بوجود می­آید).

 

نتیجه­ گیری

تحقیقات مدرن، فرضیۀ لیشولم را که بیان می­کرد وجود انسداد در مسیر مجرای سیلویوس، نشان دهندۀ بیماری خاصی است، رد کرد. به این معنی که وجود انسداد، نشان­گر وجود ضایعات در گودی پسین است. امروزه مشخص شده است که انسداد، همان­طور که در موارد بالا ذکر شد، در افراد دارای ناهنجاری­های جمجمه ­ای دیگر نیز ممکن است.

 

 

کتاب­شناسی

Lysholm, E. (1935) Acta Radiology, Supplement 26, 65 – 79 (1935)

 

Georges Salamon (1975). Aqueduct of Sylvius. Retrieved on February 6, 2018 from: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-66273-7_6

 

 

[۱] Lysholm

[۲] posterior fossa

[۳] Hyndman

[۴] cerebellar vermis

[۵] radionuclide cisternogram

[۶] convexities

[۷] bilateral papiledema

[۸] Calcified pineal gland

[۹] Pinealoma

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *